Artikel top billede

1.200 Telia-ansatte nedlægger arbejdet

"Rå personalepolitik" kalder finske Telia-medarbejdere telekoncernens fyringsrunde. De har nu nedlagt arbejdet. Vil det ramme Danmark? Få svaret her.

En massiv fyringsrunde på 318 personer, der sort på gråt kan se frem til at lede efter et nyt arbejde, har fået 1.200 Telia-medarbejdere i Finland til at se rødt.

De rasende medarbejdere har nedlagt arbejdet, fordi de modsætter sig afskedigelserne af kollegerne.

Derudover kalder de fyringsrunden for en "rå personalepolitik" fra Telias side, selv om den svenske telekoncern allerede varskoede medarbejderne om personalenedskæringer i januar.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad Computer Sweden.

Ulovlig aktion

TeliaSonera i Finland anser arbejdsnedlæggelsen som overenskomststridig.

Og protesten rammer da også Telia hårdt, fordi de finske Telia-kunder må belave sig på meget længere ventetider i kundeservicekunden end normalt.

I alt er der 3.000 personer ansat i Telias finske afdeling, hvoraf de 1.200 strejkende er fagligt organiseret i den finske Tjenestemandsunion.

Og med de 318 fyringer er der faktisk udsigt til, at yderligere 600 finner skal fyres ifølge Telias oprindelige planer.

I Sverige ser det endnu værre ud, fordi i alt 2.000 Telia-medarbejdere i hjemlandet skal fyres i løbet af 2009.

Danmark har trimmet

I Danmark er der hverken planer om arbejdsnedlæggelse eller fyringer.

"Vi har i de seneste par år trimmet virksomheden i Danmark, og der er ingen aktuelle planer om fyringsrunder på vej herhjemme," understreger Telias pressechef i Danmark, Rune Fick Hansen.

I 2005 fyrede Telia i Danmark 300 ansatte i forbindelse med sammenlægningen med Orange. I 2006 gjorde virksomheden sig klar til at fyre yderligere 100 medarbejdere efter selskabets daværende bedste regnskab nogensinde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere