Oracle Danmark: Sun-opkøb er perspektivrigt

Oracle Danmarks direktør fortæller her om opkøbet af giganten Sun Microsystems. Indtil videre fortsætter de to virksomheden adskilt i Danmark.

Artikel top billede

"Opkøbet er perspektivrigt og spændende, fordi vi har en stor synergi og et stort overlap med Sun," lyder det fra Oracle Danmarks administrerende direktør, Thomas Gregers Honoré. Foto: Steen Brogaard

"Det har været en hektisk dag i dag."

Sådan lyder det fra den administrerende direktør i Oracle Danmark, Thomas Gregers Honoré.

I dag var nemlig dagen, hvor opkøbsivrige Oracle betalte 7,4 milliarder dollars for giganten Sun Microsystems.

Den danske Oracle-direktør skynder sig dog at slå fast, at opkøbet stadig mangler at blive endeligt godkendt af Suns bestyrelse og aktionærer, ligesom opkøbet er på betingelse af en række offentlige godkendelser.

Med de forbehold glæder Thomas Gregers Honoré sig imidlertid over dagens opkøb.

"Opkøbet er perspektivrigt og spændende, fordi vi har en stor synergi og et stort overlap med Sun. Vi er sammen om mange kunder i Danmark, og der er flere af vores kunder, der har bedt os om at tage en større rolle i branchen, og om at reducere kompleksiteten og levere systemer, der er standardbaserede og lettere og bruge," siger han.

Danske firmaer stadig adskilte

Thomas Gregers Honoré fortæller, at det endnu er for tidligt at kommentere på, hvilken betydning, opkøbet får for de danske afdelinger af henholdsvis Oracle og Sun Microsystems.

"Det kan jeg ikke kommentere på endnu. På nuværende tidspunkt skal det først godkendes, og bagefter går vi i arbejdstøjet. Det er der, hvor vi er nu," siger han.

En sammenlægning af de to danske virksomheders afdeling sker altså ikke lige med det samme.

"Nu er det annonceret, og så sidder vi ellers og venter på, at det blive godkendt, og frem til da vil vi være to separat opererende virksomheder," lyder det fra Thomas Gregers Honoré.

Sun-kunder skal ikke frygte opkøb

Thomas Gregers Honoré forklarer, at Oracle efterhånden har stor erfaring med opkøb, og at Sun-opkøbet ikke er anderledes end de øvrige opkøb, Oracle har foretaget gennem den seneste tid.

"Men når det er sagt, så er det et perspektivrigt køb. Også i Danmark, fordi de to virksomheder har rigtig god synergi," siger han.

"Både Oracles commitment til Java og Solaris og Linux er jo helt i tråd med det her. Vi synes virkelig, der er god synergi mellem vores kunder og partnere, så vi mener, det er perspektivrigt," siger han.

Oracle yder stadig support

Suns kunder skal altså ikke forvente helt nye toner, nu hvor selskabet bliver en del af Oracle.

"Der er ikke nogen tvivl om, at vi er dedikeret til at fastholde Suns udvikling, innovation og support, ligesom vi har gjort med alle de øvrige opkøb, vi har foretaget," siger han.

"Det her er jo ikke den første. Vi opkøbte Peoplesoft, Hyperion, Siebel og senest BEA og en række andre virksomheder, så det er ikke første gang, vi gør det her," siger Thomas Gregers Honoré.

"Fælles for dem er, at vi støtter kunderne og bliver ved med at levere den support, som kunderne er vant til," slår den danske Oracle-direktør fast.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S