Hacker stjal Ciscos kildekode

Alt tyder på, at det var en hacker, der offentliggjorde kildekoden til Cisco's styresystem. Koden er stjålet fra en intern Sun-server.

Indhold

Der er ikke længere nogen tvivl om, at den kildekode som det russiske websted Securitylab.ru offentliggjorde i lørdags stammer fra Cisco. Koden blev tilsyneladende stjålet sidst i 2003, at dømme efter den mappe-liste IDG har set. De fleste mapper i listen er blevet opdateret i 2002 og 2003; den sidste i november 2003.

Koden er blevet kopieret fra en intern SUN-server hos Cisco, og ikke fra en arbejdsstation eller let tilgængelig bærbar computer.

Det var Alexander Antipov, en russisk sikkerhedsekspert fra det Moskva-baserede Positive Technologies, der i weekenden tippede Securitylab.ru efter at have hentet dele af kildekode til Ciscos styresystem fra en server i Holland. Han havde fulgt et link på en IRC-chat.

Linket var kun aktivt i ti minutter, og pegede mod en server på Utrecht Universitet i Holland. Gennem linket kunne Alexander Antipov hentede en komprimeret fil, der indeholdt 15 megabyte kildekode. Linket blev sendt på IRC af en bruger med online-navnet Franz, som Alexander Antipov nægter at kende noget til.

Den hollandske server er en åben server, hvor alle, i følge universitets webside, kan uploade filer, der er mindre end fem megabyte. IDG News Service har set eksempler på den famøse kildekode; eksempler der adskiller sig fra de to som Securitylab.ru publicerede i weekenden.

Eksemplerne er programmeret i C. Det ene hedder snmp_chain.c, der er dateret 1993, og er angiveligt skrevet af en Robert Widmer. Det andet hedder http_auth.c, og er skrevet af Saravanan Agasaveeran. En kilde hos Cisco har overfor IDG bekræftet, at Saravanan Agasaveeran arbejder for Cisco i San Jose i Californien. Det har ikke været muligt, at få bekræftet om Robert Widmer er ansat hos Cisco.

Cisco arbejder tæt sammen med FBI for udrede sagen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S