Pentium 4 oppe på 3,6 GHz

Intel har lanceret nye processorer og chipsæt til bundkort. Især de nye chipsæt byder på mange nye faciliteter.

Indhold

Intel har løftet sløret for en stribe nye processorer og chipsæt til bundkort. De tre chipsæt har fået navnene 925X, 915G og 915P. 925X er topmodellen med den bedste ydelse og har samtidig kun understøttelse af DDR2-RAM på 533 MHz.

915P er en smule langsommere og understøtter desuden almindelig DDR-RAM. 915G er på samme niveau som 915P, men har en ny grafikchip indbygget, nemlig Intel Graphics Media Accelerator 900. Denne chip er Intels første DirectX 9-kompatible grafikchip.

Lydsiden har også fået en opfriskning, og Intel High Definition Audio understøtter således otte kanalers surround lyd i 192 KHz ved 24-bit.

En anden kærkommen tilføjelse er Jack re-tasking, som kort sagt går ud på, at man ikke længere behøver at bekymre sig om, hvilket stik man sætter, hvor i lydkortet, det finder nemlig selv ud af hvilken enhed, der er tilsluttet og tilpasser porten til det.

Også på disk-siden er der nyheder. Native Command Queuing er en af de faciliteter som vi kommer til at se i fremtidige Serial ATA-diske. Det er en teknologi, der er ?lånt? fra SCSI, og den går ud på, at disken kan omarrangere de kald, der bliver lavet til disken, så den kan afpasse dem til den bedste rækkefølge afhængig af, hvor data ligger på harddisken. Det skulle efter sigende kunne give op til 12 procents bedre ydelse.

Alle tre chipsæt har også understøttelse af PCI Express x16, den nye grafikport, som afløser AGP 8x-standarden.

De nye chipsæt kommer også med en helt ny CPU-sokkel, som hedder LGA775. Med den har Intel fjernet de mange små ben under processoren, og i stedet er det nu soklen på bundkortet, der har ben.

Den nye sokkel kræver nye processorer, og Intel har lanceret en hel række. Pentium 4 560, 550, 540, 530 og 520 er alle nye og clockfrekvenserne er henholdsvis 3,6, 3,4, 3,2, 3,0 og 2,8 GHz. Intel vil i fremtiden benytte sig af numre til at skelne nye processorer fra hinanden, i stedet for udelukkende at anvende clockfrekvenser.

De nye 5xx-processorer vil i øvrigt kun kunne bruges sammen med de nye 9xx-chipsæt.

Intel har også lanceret en ny udgave af dets Pentium 4 Extreme Edition-processor, der udmærker sig ved at have hele to megabyte af den hurtige L2 cache. Den nye udgave har en hastighed på 3,4 GHz.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS