Internet Explorer taber terræn

For første gang i fem år taber Microsofts web-browser Internet Explorer markedsandele.

Indhold

De mange sikkerhedsproblemer i Microsofts web-browser Internet Explorer giver konkurrenterne vind i sejlene.

WebSideStory Inc, der har holdt øje med browser-markedet siden 1999, melder nu om det første store fald i markedsandel for Internet Explorer.

Alene i den sidste måned er Internet Explorers andel faldet fra 95,73 procent til 94,73 procent.

Selvom et tab på en procent ikke betyder det store for Microsoft, så er der tale om en stigning på 26 procent for konkurrenterne, der udgøres af Mozilla og Netscape-baserede webbrowsere.

WebSideStorys baserer undersøgelserne på omkring 30 millioner browsere, som rammer tusindvis af websteder, der har firmaets analyse-software installeret.

Mozillas Firefox browser er blandt dem, som har opnået størst fremgang. Efter den seneste tids skriverier omkring sikkerhedshuller i Internet Explorer oplevede Mozilla, at antallet af downloads steg fra 100.000 gange i døgnet til 200.000.

Mozilla oplevede dog selv for nylig at være i Microsofts sko, da man måtte udsende en opdatering, som skulle lukke et sikkkerhedshul i browseren.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland