Sommer på jobbet med Infomedias Thomas Kahn

Vi har spurgt Thomas Kahn, systemadministrator i Infomedia, hvad der holder gang i ham i den varme sommerperiode.

Artikel top billede

Thomas Kahn er systemadministrator i Media Intelligence-virksomheden, Infomedia. Her varetager han dagligt driften af virksomhedens it-systemer, der servicerer landets journalister, forskere og politikere med millioner af gamle avisartikler.

Hvorfor har du taget et billede af fire computerskærme?

Det er fordi, at vi er i gang med at sætte et overvågningssystem op, der holder øje med driften af vores systemer. Det er simpelthen hele vores fremtidige arbejdsværktøj. Vi har arbejdet på dette siden Infomedia overtog Cision i februar 2009.

Systemet giver et klart overblik over driften i virksomheden, så når der er noget, der ikke kører, så er der farvekoder, som viser, hvor der er noget galt.

Det er dog ikke fordi, at vi ikke kan finde frem til problemer i driften uden dette værktøj, men det gør bare, at vi hurtigere kan få øje på driftsproblemer. Overvågningssystemet vil være en stor hjælp til at holde systemerne kørende, men altså ikke alt."

Hvordan står det til med dresscode her i den varme sommerperiode?

"Der er ikke nogen dresscode i vores virksomhed. Folk kan komme i det, de har lyst til. Shorts, t-shirts og skjorter. Der er alt på arbejdspladsen.

Vi har også en aircondition i bygningen, så det er ikke fordi, at det er helt vildt varmere indenfor, end det er udenfor."

Hvad skal du arbejde med her i sommerferien?

"Her i sommerferieperioden er der ikke så mange akutte problemer, der skal løses, og der er mere tid til at arbejde på de større opgaver. Men det betyder ikke, at det er kedeligt.

Der er rigtigt mange forskellige opgaver, og der kommer hele tiden nye udfordringer, så det er ikke de samme problemer, vi sidder med. Men sådan er det jo i it-branchen.

Det er heller ikke sådan, at man i sommerferien nødvendigvis oplever færre driftsproblemer. Når driftsproblemer opstår, vil de altid være første prioritet. Men alt andet lige, så er der ikke så meget run på, da der er rigtig mange, der er på ferie, og det betyder bare, at der alt i alt er mere tid.

Vi sørger da også for, at der er mindst to mand hele tiden, der bemander it-afdelingen i hele sommerferien. En fra drift og en fra udvikling. Så kan forskellige akutte opgaver imødekommes.

For eksempel er udviklingsafdelingen hele tiden travlt beskæftiget med at videreudvikle produkter og systemer samt optimere de nuværende."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job