Microsoft og EU sætter sig til forhandlingsbordet

Microsoft er tilsyneladende på besøg hos EU for at forsøge at nå til enighed i sagen om bundlingen mellem Internet Explorer og Windows.

Artikel top billede

Selvom Microsoft i sidste måned kom EU i forkøbet og valgte at fjerne Internet Explorer fra det kommende Windows 7, har selskabet fortsat brug for at få talt med EU og konkurrence-kommissær Neelie Kroes om sagen, inden den udvikler sig i en - for Microsoft - endnu mere uheldig retning.

Nyhedsbureauet Bloomberg har da også af flere unavngivne kilder fået bekræftet, at Microsoft i øjeblikket fører en dialog med EU om blandt andet Internet Explorers fremtid i forhold til Windows-styresystemet.

Dette ønsker Microsoft dog hverken at be- eller afkræfte.

I maj måned var forholdet mellem Microsoft og EU ellers ganske køligt, da Microsoft aflyste en høring, fordi vigtige EU-embedsmænd havde meddelt, at de ikke kunne deltage på de fastsatte datoer.

Få uger senere valgte Microsoft at gøre kort proces og helt fjerne IE for at undgå flere af de EU-sager, som tidligere har resulteret i gigant-bøder til selskabet.

Microsoft har samtidig givet udtryk for, at selskabet ikke kunne afvente EU's beslutning på området, da Windows 7 skal være i butikkerne allerede den 22. oktober.

Det er senere blevet meddelt, at IE nu vil blive distribueret på cd-rommer i butikkerne og via FTP, og spørgsmålet er så, om det tilfredsstiller EU.

Kan Microsoft overbevise EU?

Et EU-forslag har tidligere gået på, at Microsoft ligefrem skulle tvinges til at tilbyde installation af konkurrerende browsere som Opera, Firefox og Chrome under opsætningen af Windows.

Umiddelbart efter Microsofts beslutning om at fjerne IE, meddelte EU da også, at den handling ikke umiddelbart ændrer noget for EU.

"Det er i deres interesse (Microsoft, red.) at nå til enighed, før EU må pålægge dem sanktioner," udtaler Matt Rosoff fra analysehuset Directions on Microsoft til Bloomberg.

"På den måde har Microsoft i det mindste lidt kontrol over de handlinger, de skal forestage sig, hvis de kan blive enige for lukkede døre," siger han.

I 2004, forud for EU's gigant-bøde til Microsoft, rejste topchef Steve Ballmer til Bruxelles for at bede EU om godt vejr, inden EU-Kommissionens hammer skulle falde i den årelange monopolsag mod Microsoft.

Alligvel endte EU med at idømme Mirosoft milliard-bøder både i 2004 og i 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen