Microsoft og EU sætter sig til forhandlingsbordet

Microsoft er tilsyneladende på besøg hos EU for at forsøge at nå til enighed i sagen om bundlingen mellem Internet Explorer og Windows.

Artikel top billede

Selvom Microsoft i sidste måned kom EU i forkøbet og valgte at fjerne Internet Explorer fra det kommende Windows 7, har selskabet fortsat brug for at få talt med EU og konkurrence-kommissær Neelie Kroes om sagen, inden den udvikler sig i en - for Microsoft - endnu mere uheldig retning.

Nyhedsbureauet Bloomberg har da også af flere unavngivne kilder fået bekræftet, at Microsoft i øjeblikket fører en dialog med EU om blandt andet Internet Explorers fremtid i forhold til Windows-styresystemet.

Dette ønsker Microsoft dog hverken at be- eller afkræfte.

I maj måned var forholdet mellem Microsoft og EU ellers ganske køligt, da Microsoft aflyste en høring, fordi vigtige EU-embedsmænd havde meddelt, at de ikke kunne deltage på de fastsatte datoer.

Få uger senere valgte Microsoft at gøre kort proces og helt fjerne IE for at undgå flere af de EU-sager, som tidligere har resulteret i gigant-bøder til selskabet.

Microsoft har samtidig givet udtryk for, at selskabet ikke kunne afvente EU's beslutning på området, da Windows 7 skal være i butikkerne allerede den 22. oktober.

Det er senere blevet meddelt, at IE nu vil blive distribueret på cd-rommer i butikkerne og via FTP, og spørgsmålet er så, om det tilfredsstiller EU.

Kan Microsoft overbevise EU?

Et EU-forslag har tidligere gået på, at Microsoft ligefrem skulle tvinges til at tilbyde installation af konkurrerende browsere som Opera, Firefox og Chrome under opsætningen af Windows.

Umiddelbart efter Microsofts beslutning om at fjerne IE, meddelte EU da også, at den handling ikke umiddelbart ændrer noget for EU.

"Det er i deres interesse (Microsoft, red.) at nå til enighed, før EU må pålægge dem sanktioner," udtaler Matt Rosoff fra analysehuset Directions on Microsoft til Bloomberg.

"På den måde har Microsoft i det mindste lidt kontrol over de handlinger, de skal forestage sig, hvis de kan blive enige for lukkede døre," siger han.

I 2004, forud for EU's gigant-bøde til Microsoft, rejste topchef Steve Ballmer til Bruxelles for at bede EU om godt vejr, inden EU-Kommissionens hammer skulle falde i den årelange monopolsag mod Microsoft.

Alligvel endte EU med at idømme Mirosoft milliard-bøder både i 2004 og i 2008.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S