Rapport: Snart omsætter Linux for milliarder

En ny IDC-rapport tegner et særdeles lovende billede af open source-systemet Linux' fremtid.

Artikel top billede

Linus Torvalds kan sammen med resten af Linux-bevægelse juble over konklusionerne i en ny rapport fra IDC.

I rapporten forudser analysehuset, at Linux-operativsystemerne går en særdeles lys fremtid i møde.

"Den økonomiske nedtur rammer stort set alle it-markedssegmenter og har sat Linux server-miljøer og klient-miljøer i fokus, udtaler IDC-analytiker Al Gillen.

Ifølge Linux Magazine forventer IDC, at Linux-systemerne vil opleve stabel vækst over de næste fem år.

Al Gillen oplyser, at mens omsætningen for Linux' vedkommende steg med 23,4 procent i 2008 til omkring tre milliarder kroner på verdensplan, så oplevede andre dele af it-industrien anderledes negative resultater.

Seks milliarder om få år

Det er Red Hat og Novell, der med deres Linux-distributioner står i spidsen for væksten, men også de "gratis" Linux-løsninger fortsætter med at øge Linux-anvendelsen.

Al Gillen siger dog samtidig med de positive forudsigelser, at det er svært at spå om fremtiden - og specielt i disse tider.

"Den langsigtede prognose for Linux er god, men vi ser 2009 som et vendepunkt for udbredelsen af Linux, fordi kunder rationaliserer med udgangspunkt i de økonomiske realiteter og andre faktorer, som for eksempel den bedste måde at anvende virtualiserings-software på. Når alt kommer til alt, vil morgendagens markeder opføre sig anderledes end fortidens."

IDC forudser dog, at Linux-systemerne vil opleve årlige vækstrater på 16,9 procent, og at den samlede omsætning dermed vil være oppe på over seks milliarder kroner i 2013.

I sidste uge konkluderede en rapport fra Linux Foundation, at Red Hat, IBM og Novell stadig er de største bidragsydere til udviklingen af Linux-kernen, der er vokset med 2,7 millioner linjer kode i løbet af de sidste 16 måneder.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S