Flade fjernsyn og iPods fra HP

HP satser nu kraftigt på konsum-markedet. Det sker med en HP-udgave af Apples iPod medieafspiller, en flok fladskærmsfjernsyn og en bærbar mediepc. Dog bliver udbuddet meget beskedent i Danmark.

Indhold

I lighed med Dell og flere andre amerikanske pc-fabrikanter går HP nu efter en plads i forbrugernes dagligstuer.

Det sker først og fremmest med en HP-version af Apples succesfulde iPod MP3-afspiller. Her indskrænker HP's versionering sig dog til et HP-logo, alt andet er 100 procent tilsvarende de versioner, som Apple selv sælger. Det vil blive muligt at købe online musik via Apples iTunes websted, idet HP ikke har planer om en alternativ musiktjeneste.

De modeller, der tilbydes, vil blive de sidste nye iPod-modeller i normal størrelse. Og til priser der er helt tilsvarende Apples. Der kommer dog ikke iPod Mini fra HP.

På skærmsiden kommer HP med en større flok, hvor udbuddet spænder fra et 23 tommer LCD-tv til et 42 tommer plasma-tv. Alle disse fjernsyn er HD (High Definition) kompatible.

Dertil kommer en ny digital projektor beregnet til at vise tv og video i dagligstuebiografen. Projektoren anvender teknologi fra HP's professionelle projektorer, men er tilpasset gengivelse af video.

Dertil kommer der en mediecenter-pc baseret på Windows XP Media Center Edition, og en bærbar pc ved navn DV1000, med skærm i bredformat og indbygget medieafspiller.

På det danske marked vil man se den bærbare pc og LCD-fjernsynet til oktober. HP's iPods vil dukke op i løbet af foråret 2005, og plasma-tv'et kommer endnu senere næste år.

Der kommer ingen produkter baseret på Windows XP Media Center Edition fra HP Danmarks side, før denne Windows-version foreligger på dansk. DV1000 bliver solgt med den almindelige version af Windows XP. Siden medieafspilleren i denne model er baseret på Linux, fungerer den som selvstændig medieafspiller, ligegyldigt hvilken Windows-version, maskinen benytter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS