Flade fjernsyn og iPods fra HP

HP satser nu kraftigt på konsum-markedet. Det sker med en HP-udgave af Apples iPod medieafspiller, en flok fladskærmsfjernsyn og en bærbar mediepc. Dog bliver udbuddet meget beskedent i Danmark.

Indhold

I lighed med Dell og flere andre amerikanske pc-fabrikanter går HP nu efter en plads i forbrugernes dagligstuer.

Det sker først og fremmest med en HP-version af Apples succesfulde iPod MP3-afspiller. Her indskrænker HP's versionering sig dog til et HP-logo, alt andet er 100 procent tilsvarende de versioner, som Apple selv sælger. Det vil blive muligt at købe online musik via Apples iTunes websted, idet HP ikke har planer om en alternativ musiktjeneste.

De modeller, der tilbydes, vil blive de sidste nye iPod-modeller i normal størrelse. Og til priser der er helt tilsvarende Apples. Der kommer dog ikke iPod Mini fra HP.

På skærmsiden kommer HP med en større flok, hvor udbuddet spænder fra et 23 tommer LCD-tv til et 42 tommer plasma-tv. Alle disse fjernsyn er HD (High Definition) kompatible.

Dertil kommer en ny digital projektor beregnet til at vise tv og video i dagligstuebiografen. Projektoren anvender teknologi fra HP's professionelle projektorer, men er tilpasset gengivelse af video.

Dertil kommer der en mediecenter-pc baseret på Windows XP Media Center Edition, og en bærbar pc ved navn DV1000, med skærm i bredformat og indbygget medieafspiller.

På det danske marked vil man se den bærbare pc og LCD-fjernsynet til oktober. HP's iPods vil dukke op i løbet af foråret 2005, og plasma-tv'et kommer endnu senere næste år.

Der kommer ingen produkter baseret på Windows XP Media Center Edition fra HP Danmarks side, før denne Windows-version foreligger på dansk. DV1000 bliver solgt med den almindelige version af Windows XP. Siden medieafspilleren i denne model er baseret på Linux, fungerer den som selvstændig medieafspiller, ligegyldigt hvilken Windows-version, maskinen benytter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere