Blu-ray understøtter Microsofts videoteknologi

Organisationen bag Blu-ray, der er med i kampen om at blive afløseren til den nuværende dvd, har besluttet at understøtte Microsofts Windows Media Video 9.

Indhold

Uanset om dvd'ens afløser kommer til at hedde Blu-ray eller HD DVD er Microsoft tilsyneladende en sikker vinder i format-krigen. De to seriøse bejlere til titlen har nemlig begge valgt at understøtte Microsofts codec, der bruges til at komprimere video.

Blu-ray-organisationen har således meddelt, at man vil understøtte Windows Media Video 9 som en del af specifikationen for Blu-ray.

Firmaerne bag konkurrenten HD DVD gjorde tidligere på året det samme, og der er derfor lagt op til et dødt løb mellem de to, når man ser på de understøttede formater. Udover Windows Media Video 9 understøtter begge nemlig også MPEG2- og MPEG4-formaterne.

Det bliver dog hverken folkene bag HD DVD eller Blu-ray, der kommer til at bestemme hvilken standard, der bliver den foretrukne. Det bliver i stedet de store filmselskaber i Hollywood, der kommer til at afgøre det.

De har endnu ikke meldt ud, hvilken standard de vil satse på, og de kan naturligvis vælge helt at se bort fra Microsofts løsning og satse på en af de andre.

Blu-ray og HD DVD er begge beregnet til at gemme fjernsyn i høj opløsning, HDTV, og det kræver langt mere kapacitet end en almindelig dvd i dag kan tilbyde.

HD DVD-formatet giver mulighed for, at man kan gemme op til 20 gigabyte på en enkelt skive, og har den fordel, at formatet er bagudkompatibelt med den gamle dvd-standard. Der er dog endnu ikke lanceret nogen HD DVD-produkter.

De første Blu-ray-medier kan indeholde op til 23 gigabyte data, og det forventes, at der vil være medier med plads til 50 gigabyte på markedet, inden året er omme. De første Blu-ray-afspillere blev lanceret sidste år på det japanske marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere