Mandagens aviser om it

Udsigt til mere netbanksvindel. Skatteminister røget i klemme ved IT Factory-konkurs. 270.000 kunder får gratis bredbånd. Skype-milliardær med i Jubiis ejerkreds.

Udsigt til mere netbanksvindel

Trods bankernes kamp mod it-kriminelle, vil de aldrig kunne gardere sig 100 procent. Sådan lyder meldingen fra Nationalt IT-EfterforskningsCenter (NITEC) under Rigspolitiet. Antallet af succesfulde indbrud på netbanker er vokset fra 24 i 2006 til 130 i 2008. Antallet i første halvår af 2009 ligger dog "kun" på 32. "Det er naivt at tro, at indbrud på netbanker ikke er noget, vi også kommer til at se i fremtiden. Men dem, der forsøger at skaffe sig adgang til andre folks netbanker vil blive udfordret af alle de gode kræfter inden for bank-verdenen og it-branchen, der arbejder i mod det," siger Søren Thomassen., chef for NITEC. (Berlingske Tidende)

Skatteminister røget i klemme ved IT Factory-konkurs

Skatteminister Kristian Jensen (V) er blevet trukket ind i konkursboet efter IT Factory, fordi Skat har et udestående på 84 millioner kroner. Kristian Jensen har ellers tidligere orienteret Folketingets skatteudvalg om, at der var styr på IT Factory, efter Skat i årevis har været på nakken af IT Factory. "Skatteministerens redegørelse om, at Skat hele tiden har haft styr på IT Factory, stemmer simpelthen ikke overens med, at Skat har et 84 millioner kroner stående i klemme i konkursboet. Det er amatøragtigt," siger SF's skatteordfører Jesper Petersen. (Jyllands-Posten)

270.000 kunder får gratis bredbånd

Alle 270.000 Telenor-kunder med privat eller erhvervs-abonnoment får foræret et mobilt bredbåndabonnement, der kører i det næste halve år. Teleselskabet har investeret et sted mellem to og tre milliarder kroner i at udbygge sit mobile net, og forsøger via prøveordningerne at få kunderne lokket ud på det mobile bredbånd. Kunderne får mulighed for at vælge mellem den gratis løsning på en megabit download med et maksimal dataforbrug på en gigabyte, eller hoppe på de lidt hurtigere forbindelser med øget dataforbrug til halv pris. (Berlingske Tidende)

Skype-milliardær med i Jubiis ejerkreds

Den danske Skype-milliardær Janus Friis er med i den kreds af investorer, der for omkring et år siden købte den danske portal. Jubii-direktør Henrik Busch bekræfter, at Janus Friis er medejer i det nu rent danskejede selskab, men han ønsker ikke at fortælle, hvor stor en andel Skype-stifteren ejer. Et bud ligger på op mod 25 procent ejerskab. Jubii oplyser samtidig, at selskabet definerer sig selv som en medievirksomhed med en indholdsportal frem for søgemaskineselskab. Som en konsekvens af dette bliver søgemaskinen helt droppet hos Jubii. (Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos