Phishere har stjålet 'tusinder' af Hotmail-kodeord

Microsoft bekræfter, at tusinder af brugernavne og kodeord til Windows Live Hotmail er blevet offentliggjort på nettet, men siger, at brugeroplysningerne sandsynligvis blev stjålet i et phishing-angreb.

Artikel top billede

Skift kodeordet på din Hotmail hurtigst muligt, anbefaler såvel sikkerhedsekspert som Microsoft selv.

Computerworld News Service: Neowin.net rapporterer om, at flere end 10.000 Windows Live Hotmail-konti er blevet kompromitteret, og spekulerer, om Hotmail enten er blevet hacket, eller om en aggressiv phishing-kampagne har indsamlet de mange brugernavne og kodeord ved at narre folk til selv at oplyse informationerne.

Microsoft afviser, at dens web-baserede e-mail-tjeneste er blevet hacket. Virksomheden afviser også, at brugeroplysningerne er blevet stjålet på grund af en fejl fra Microsofts side.

"Vi har fastslået, at det ikke er på grund af nogen krænkelse af data internt i Microsoft og har påbegyndt vores standardproces i arbejdet med at hjælpe kunderne til at genvinde kontrollen over deres konti," skriver en talskvinde fra Microsoft i en e-mail som svar på spørgsmål.

Microsoft bekræfter dog, at Hotmail-konti er blevet kompromitterede.

"I løbet af weekenden konstaterede Microsoft, at flere tusinder Windows Live Hotmail-kunders brugeroplysninger er blevet offentliggjort på et tredjeparts-site sandsynligvis som resultat af et phishing-kneb," tilføjer hun.

"Det er et stort resultat for en phishing-kampagne," siger Dave Jevans, der er formand for brancheforeningen Anti-Phishing Working Group (APWG), der bekæmper online-identitetstyveri.

"Men det er ikke helt urealistisk. Vi har før set op til 50.000 eller 75.000 kompromitterede konti, når phishere er gået efter tjenesteleverandører med millioner af brugere."

Hotmail har ifølge Microsoft omkring 400 millioner registrerede brugere, men virksomheden afviser dog at oplyse, præcist hvor mange aktive brugere tjenesten har.

Neowin.net, som først rapporterede om hændelsen, oplyser, at flere end 10.000 konti er blevet kompromitterede. Men ifølge Neowin er dette tal kun udtryk for en delvis liste - nemlig over konti med brugernavne, der starter med "A" og "B" - så derfor formoder nyhedssitet, at det kan vise sig samlet set at handle om langt flere brugerkonti.

Hvis de 10.000 konti fra A til B ekstrapoleres til hele alfabetet, så er det muligt at over 100.000 konti er blevet kompromitterede.

"Hvis det er tilfældet, så vil dette afgjort være det største enkeltstående phishing-angreb nogensinde. Det kan dog også være resultatet af flere måneders høs," siger Dave Jevans.

Selvom antallet af phishing-angreb faldt tidligere på året, så er det for nylig taget voldsomt til i styrke, påpeger Jevans.

"Det er tæt på eller har allerede nået et hidtil uset højdepunkt," oplyser han.

Både Microsoft og Jevans anbefaler at alle Hotmail-brugere for en sikkerheds skyld omgående skifter deres kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S