Artikel top billede

Michael Moesgaard, it-direktør i DONG Energy, kan risikere at skulle skære i sin it-afdeling. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

DONG skærer i it-afdelingen

Den store energiproducent DONG forventer flere år med lavere energiforbrug og bebuder derfor besparelser på it-området.

Milliardinvesteringer i fiber og nye kulkraftværker har tæret på kræfterne i den statsejede elgigant DONG Energy. Nu skal energiproducenten spare et større beløb efter, at det viser sig, at den oprindelige spareplan på 350 millioner kroner ikke er nok.

"Vi er netop nu midt i at lave budget, og derfor kan jeg ikke sige konkret, hvor stort et beløb, vi ønsker at spare. Men vi ser på alle muligheder og blandt de områder, vi allerede har udpeget, er marketing, reklamer, eksterne konsulenter og it," fortæller Anders Eldrup, administrerende direktør for DONG Energy, til Berlingske Tidende.

Det er især de svingende priser på el samt et faldende elforbrug i industrien, der gør, at indtjeningen i DONG Energy er faldet.

Presseafdelingen hos DONG Energy fortæller, at den store fusion i 2006 mellem DONG og fem andre elselskaber efterhånden er så gennemført, at man kan begynde at kigge efter besparelser i de forskellige afdelinger.

Samtidig oplyser presseafdelingen i DONG Energy, at det er tanken, at organisationen godt kan outsource nogle af de opgaver, som it-afdelingen leverer.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DONG Energys it-direktør, Michael Moesgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere