1,22 megapixel MP3-afspiller

Kameraproducenten Olympus sender snart to MP3-afspillere på gaden, hvoraf den ene har indbygget kamera og trykfølsom skærm.

Indhold

Olympus, som er bedst kendt for sine digitalkameraer, vil nu også ind på markedet for MP3-afspillere. De to første modeller får navnene m:robe 500 og m:robe 100 og har plads til henholdsvis 20 og fem gigabyte data.

Afspillerne kan også bruges til fremvisning af digitale billeder, for de har indbygget VGA-skærm på 3,7 tommer. Den trykfølsomme skærm skal også bruges til at navigere rundt i menuerne. Desuden skulle afspillerene kunne vise tekster på den musik, som bliver afspillet, hvis sangene har teksterne indlejret.

Både MP3 og Microsofts WMA-format er understøttet, og afspillerne kan klare mellem 8 og 12 timers afspilning afhængig af, hvilket format musikken er lagret i. En fuld opladning af afspilleren tager tre timer.

Topmodellen m:robe 500 har et indbygget 1,22 megapixel digitalkamera samt en remix-feature, der kan producere slideshows af billederne, så det passer til musikken.

m:robe 500 fra Olympus er både MP3-afspiller og digitalkamera.
Begge m:robes-afspillere bliver lanceret i Japan i december, og priserne bliver 500 dollar for m:robe 500 og 250 dollar for m:robe 100, hvilket svarer til henholdsvis 3.100 kroner og 1.550 kroner. Det er endnu uvist, om afspillerne på et tidspunkt bliver lanceret uden for Japan.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis