Når vi allesammen er adspredt til døde

Hvad vil du gøre ved de problemer, du lige har hørt om? Kommenterer du? Er du aktiv?

Artikel top billede

I 1984, da tv-mediet var på sit højeste, skrev den amerikanske sociolog Neil Postman bogen 'Amusing Ourselves to Death' - der i øvrigt var inspiration for Pink Floyd-bassisten Rogers Waters album 'Amused to Death'.

Det gennemgående tema i bogen var, hvordan massemedierne reducerede kulturen i samfundet til det rene underholdning.

I en tid, hvor tv-nyhederne var den dominerende kilde til information, men hvor tv-selskaberne kæmpede om at fastholde seere og skaffe reklameindtægter, endte enhver nyhed, uanset hvor alvorlig og betydningsfuld, med at blive præsenteret på den samme smilende, letfattelige facon, opdelt i små nemme enheder, afviklet hulter til bulter, og - for de amerikanske mediers vedkommende - med jævnlige reklameafbrydelser.

Postman sammenlignede med situationen før massemedierne. Dengang modtag man ikke en brøkdel af det bombardement af informationer, vi nu er udsat for. Derfor var en meget stor del af de informationer, man modtog, noget man anvendte konkret til at handle i forhold til sine omstændigheder.

Massemedierne gjorde informa­tion astrakt. Man fik indblik i store og vigtige begivenheder, men udover vejrudsigten og til nød aktiekurserne, havde man i reglen ingen mulighed for at reagere på det, man fik at vide. Resultatet var en følelse af fremmedgørelse og afmagt - Postman kaldte det 'impotence'.

Som han skrev: Hvad har du personligt tænkt dig at gøre ved situationen i Mellemøsten, hvad vil du selv gøre ved de miljøproblemer, du lige har hørt om. Hvad med de politiske overgreb og skræmmende forbrydelser? Og Postman tillod sig at give svaret på læserens vegne: Du har ikke tænkt dig at gøre noget ved det, og det er heller ikke meningen med medierne.

And now... this. And now... this.

Det var dengang, tilbage i industrialderen. Da medier var en envejs-affære med helt klare skel mellem de rigtige, autoriserede journalister og redaktører, og så de passivt modtagende masser. Siden er vi som bekendt alle blevet deltagere. Bevæbnet med mobiltelefoner og pc'er skriver vi nærmest nyhederne selv, vi kommenterer, remixer og videresender. Vi er kort sagt, langt mere aktive i forhold til medierne end før.

Men betyder det også, at vi handler i praksis over for det, vi nu er en del af at rundsende? Tjah... For mig at se bliver forholdet mellem mængden af information og mængden af action blot endnu mere ulige.

Faktisk er jeg i mine lidt negative stunder noget opgivende over vores forbløffende kollektive evne til at se åbenlyst uheldige udviklinger, dybe uretfærdigheder, absurde misforhold og sågår overhængende katastrofer i øjnene, i fuld HD-kvalitet, surround sound og pædagogisk 3D grafik - uden at gøre andet end at tweete om, hvor dårligt vi har det med det. Alle signalerne lyser rødt, men vi har simpelthen for travlt med alle de andre informationer til at tage os af det. Vi må videre, desværre.

Jeg hørte et meget godt udtryk for det: Active apathy. Vi har enormt travlt med at få tingene til at se ud af noget i medierne. Men på det praktiske plan kunne vi lige så godt sidde apatisk hen: tingene får lov at gå, som de gør.

Jeg er ikke i tvivl om, at vi gennem netværkene er ved at danne en form for kollektiv, global bevidsthed. Problemet er bare, at den fælles hjerne tilsyneladende lider af galopperende ADD. Vi kan ikke fastholde opmærksomheden - og derfor ender vi med at være handlingslammede.

Og lad nu være med at spørge mig, hvad jeg har tænkt mig at gøre ved dét.

Peter Hesseldahl er journalist og videnskabsformidler ved Danfoss Universe.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory