Apple retter hele 58 fejl

Apple sender en kæmpeopdatering på gaden men får igen på puklen for at være for langsom.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Computerworld News Service: Apple udsendte i går den største sikkerhedsopdatering siden maj 2009, der lukker 58 sårbarheder i Mac-styresystemet inklusiv adskillige i medieafspilleren QuickTime, som virksomheden rettede separat først i september.

Apple har ifølge en sikkerhedsrapport tilsyneladende også sendt Mac OS X 10.4 kodenavn Tiger på pension. Ingen af sikkerhedsrettelserne rammer denne ældre version af styresystemet, der kom på markedet i april 2005. Apple stopper traditionelt med at levere sikkerhedsopdateringer til den ældste aktuelle version af styresystemet adskillige måneder efter udgivelsen af en ny version.

Denne sikkerhedsopdatering fra Apple er den sjette i år, og den anden, der indeholder rettelser af Snow Leopard, der blev lanceret sidst i august.

"Det virker af lidt meget, men det er faktisk på linje med Apples kurs," siger Andrew Storms, der er sikkerhedsleder hos nCircle Network Security, i en henvisning til det antal fejl, der bliver rettet af opdateringen 2009-006. I maj rettede Apple et rekordantal på 67 sårbarheder, 55 i februar, 33 i september og 19 med to separate opdateringer i august.

"Gudskelov, at Apple ikke udgav denne opdatering i morgen (i dag, tirsdag, red.)," siger Storms. Microsoft, som i modsætning til Apple udgiver sine sikkerhedsopdateringer efter et regulært skema, vil efter planen udgive seks sikkerhedsopdateringer i dag tirsdag, der lukker 15 sårbarheder.

Over halvdelen af de sårbarheder, Apple rettede i går, 32 ud af de 58, bliver ledsaget af frasen "kan føre til eksekvering af arbitrær kode," hvilket betyder, at en fejl er af kritisk omfang og kan bruges af en hacker til at tage kontrol over en Mac. Apple rangerer ikke, hvor alvorlige de fejl, som virksomheden retter, er, i modsætning til andre større softwareleverandører såsom Microsoft og Oracle.

Apple lukker sikkerhedshuller i 37 forskellige komponenter af Mac OS X fra AFP Client og open source-webserver-softwaren Apache til CoreGraphics, Help Viewer og desktop-søgemaskinen Spotlight.

Storms mener, at adskillige af disse sikkerhedshuller har fortjent særlig opmærksomhed heriblandt de fire kritiske i den version af QuickTime, der oprindeligt kom sammen med Mac OS X 10.6 kodenavn Snow Leopard.

"Disse sårbarheder rettede Apple i QuickTime 7.6.4," siger Storms i en bemærkning om, at Apple udsendte separate opdateringer til QuickTime til henholdsvis Mac OS X 10.4 Tiger og 10.5 Leopard 9. september kun 12 dage efter at have lanceret Snow Leopard.

Fejl kan bruges til identitetstyveri

Apple udsendte Snow Leopards første sikkerhedsopdatering 10. september for at rette ni sårbarheder i Adobes Flash Player, som ellers var blevet lukket sidst i juli, men som Apple ikke havde været i stand til at få med i Snow Leopard før lanceringen.

Fem andre rettelser var også udelukkende til Snow Leopard: Et par rettelser af komponenten CoreMedias håndtering af videofiler i formatet H.264, en i ImageIO's håndtering af TIFF-filer samt to i kerne og opstartstjenester.

En af sårbarhederne, der blev rettet i går, som ifølge Apple påvirker komponenten Libsecurity, blev rettet af Microsoft for en måned siden i virksomhedens regelmæssige oktober-opdatering, påpeger Storms. Apple krediterer da også Dan Kaminsky fra IOActive samt Microsofts sårbarheds-undersøgelses-team for at have rapporteret om fejlen, som påvirkede behandlingen af X.509-certifikater. Denne fejl kan udnyttes til at efterligne digitale certifikater på et website som en mulig del af et identitetstyveri.

"Selvom et angreb stadig ikke anses for at være beregningsmæssigt gennemførligt ved at udnytte disse svagheder, så slår denne opdatering understøttelsen af X.509-certifikatet med en MD2-hash fra for enhver anden brug end som et rod-certifikat, der er tillid til," skriver Apple i den medfølgende advisory.

I sidste måned fortalte Microsoft, at der allerede var blevet offentliggjort proof-of-concept-kode, "som gør det muligt for en angriber at udnytte denne sårbarhed i begrænsede scenarier," men understregede også, at virksomheden endnu ikke har iagttaget nogen aktive angreb.

Også adskillige open source-komponenter i Mac OS X blev i går rettet heriblandt Apache, Fetchmail, IPSec, LibXML, OpenLDAP, OpenSSH, PHP, Radius og Subversion. "Jeg undersøgte udgivelsesdatoerne for disse opdateringer for at danne mig en idé om Apple reaktionstid," forklarer Storms. "Apache blev opdateret i juni, Fetchmail, LibXML og Subversion i august og PHP og Radius i september."

Storms og andre sikkerhedseksperter har i nogen tid været kritiske over for Apples til tider sløve opdaterings-tempo for open source-komponenterne i Mac OS X. "For at kværulere om sagen endnu en gang - hvis Apple vil distribuere open source-kode og -applikationer, så må virksomheden begynde at lukke hullerne her noget hurtigere," siger Storms. "Det var ret vigtigt at få nogle af de her sårbarheder lukket såsom i PHP og LibXML, og her var Apple denne gang rimelig hurtig. Men fejlen i OpenSSH blev faktisk rettet for over et år siden."

Sikkerhedsopdateringen kan downloades fra Apples website eller installeres ved hjælp af Mac OS X's integrerede opdateringstjeneste. Brugere af Snow Leopard vil dog ikke se disse sikkerhedsrettelser som en separat opdatering, da de er en del af Mac OS X 10.6.2-opgraderingen, der også udkom i går.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til Dataarkitektur og –model i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job