Angrebskoden mod Google er nu offentliggjort

Koden, der blev anvendt til at hacke Google via Internet Explorer, er blevet offentliggjort.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den angrebskode, der ved at udnytte en alvorlig fejl i Internet Explorer i sidste måned blev brugt til at hacke Google og over 30 andre virksomheder, er nu offentligt tilgængelig.

Koden blev indsendt til analyse hos malware-analyse-websitet Wepawet i slutningen af sidste uge og blev dernæst omgående inkluderet i mindst et offentligt tilgængeligt hackerværktøj og kunne iagttages i brug i online-angreb, oplyser Dave Marcus, udviklingschef i McAfee.

Angrebet er meget pålideligt i Internet Explorer 6 på Windows XP, og det kan muligvis modificeres til at fungere i også nyere versioner af Microsofts browser, fortæller Marcus.

"Det er en helt anden boldgade nu, da den er offentligt tilgængelig," advarer han.

Kan narre og lokke

En hacker kan bruge koden til at køre uautoriseret software på et offers computer ved at narre offeret ind på en skadelig webside.

Det er tilsyneladende det, der skete hos Google i slutningen af 2009, da det lykkedes hackere at trænge ind i virksomhedens interne systemer. 33 andre virksomheder var ifølge kilder, der er bekendte med hændelsen, også mål i angrebet. De tæller blandt andre Adobe Systems.

I torsdags fortalte Symantec og Juniper Networks, at de undersøgte hændelsen, og Yahoo, Northrop Grumman og Dow Chemical er også nævnt som ofre i offentliggjorte rapporter om sagen.

Microsoft udgav torsdag et sikkerhedsvarsel angående sårbarheden i Internet Explorer og har ikke afvist muligheden for en hasteopdatering uden for den normale opdateringscyklus for at rette fejlen.

Det vil ifølge sikkerhedsforskere dog være meget besværligt at udnytte fejlen pålideligt på Windows Vista eller Windows 7 på grund af disse styresystemers avancerede teknologi til beskyttelse af hukommelsen.

Baseret på den store bekymring som McAfee hører fra sine erhvervskunder, mener Marcus, at der er stor sandsynlighed for en opdatering af Internet Explorer uden for cyklus.

"Det er min fornemmelse, at Microsoft kommer med en opdatering uden for cyklus. Denne sårbarhed er så stor, at den fanger de fleste hackeres opmærksomhed," siger han.

Problemet er så alvorligt, at Tysklands nationale it-sikkerhedsmyndighed, Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, fredag rådede de tyske borgere til at bruge en anden browser, indtil Microsoft får rettet fejlen.

McAfee giver flere detaljer om angrebet på bloggen Security Insights.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S