Philips sælger skærmproduktion til Taiwan

Verdens største skærmproducent hedder nu TPV, efter at hollandske Philips har droppet sin europæiske produktion af no name-skærme.

Indhold

Skærmproducenten TPV fra Taiwan har købt to skærmfabrikker af Philips, der nu forlader markedet for produktion af skærme til andre.

Det sker i en handel, der indbringer Philips 358 millioner dollars, mens TPV nu bliver verdens største fabrikant af computer-skærme med et salg på 35 millioner enheder om året.

TPV har specialiseret sig i at levere skærme til andre, som derefter bare sætter eget navn på skærmene.

Dermed at TPV også en af de største skærmleverandører i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS