Erfaren iværksætter: Grib chancen mens du er ung

Kun meget få højtuddannede unge vælger en karriere som iværksættere, og det bekymrer it-investor Nikolaj Nyholm. Læs hvorfor han vil have flere unge iværksættere.

Artikel top billede

Han var med til at skabe ansigtsgenkendelses-programmet og billedsøgemaskinen Polar Rose. I dag er han investor og råder de nyuddannede it-folk til at springe ud på dybt vand.

"Hold da helt op," siger it-investoren Nikolaj Nyholm, der er tydeligt overrasket, da Computerworld fortæller ham, hvor få danske universitetsstuderende, der vælger en karriere som iværksættere.

Som Computerworld har beskrevet er IT-Universitetet (ITU) det danske universitet, hvor flest nyuddannede vælger at blive iværksættere. Men det er alligevel kun 2,4 procent af de ITU-studerende, der vælger at føre iværksætter-drømmen ud i livet.

Blot 0,9 procent af de studerende på Danmarks Tekniske Universitet (DTU) vælger at blive iværksættere, mens tallet er helt nede på 0,7 procent hos Aalborg Universitet og Århus Universitet.

Det bekymrer Nikolaj Nyholm, der som it-iværksætter var med til at starte billedsøgemaskinen Polar Rose.

En virksomhed, som World Economic Forum for få år siden udråbte som en pioner-virksomhed med potentiale til at forandre vores hverdag.

Tag chancen, mens du er ung

Nikolaj Nyholm, der også har været med til at starte domænevirksomheden Speednames, har siden forladt direktørstolen i Polar Rose og er vendt hjem til Danmark.

I dag arbejder han som investor og partner i venturefonden Sunstone Capital, der blandt andet investerer i danske og europæiske iværksætter-virksomheder.

"Det er bekymrende, at der ikke er flere unge, der vælger at blive iværksættere, fordi det netop er i din universitetstid og i tiden lige efter, at du har de allerbedste muligheder for at få sat skub i iværksætter-drømmen. Du har en helt særlig frihed på det tidspunkt i dit liv," siger den danske it-investor.

Som ungt menneske har du ifølge Nikolaj Nyholm færre faste udgifter og mere frihed end senere i livet, hvor de fleste begynder at stifte familie.

"Tidligere kunne jeg selv rejse til Silicon Valley og blive der i tre eller fire uger, mens jeg i dag højest kan være der tre dage af gangen. Og jeg tror jo næsten, at jeg havde en større disponibel indkomst dengang, end jeg har i dag," siger han.

Han mener, at især danske unge allerede i studietiden har gode muligheder for at så de første frø til en fremtidig iværksætter-karriere, fordi de med SU-ordningen er sikret en beskeden, men dog fast indkomst.

Han oplever selv, at der i de nuværende krise-tider er en lidt større forsigtighed i iværksætter-miljøet.

Men han mener, at der skal mere end en højkonjunktur til, hvis de studerendes iværksætter-lyst for alvor skal skærpes.

Nikolaj Nyholm mener, at der er brug for mere radikale ændringer. Derfor opfordrer han politikerne til at kigge over på den anden side af Øresund.

Derfor kan vi tage ved lære af Sverige

Nikolaj Nyholm oplever, at der er en helt anden iværksætterlyst, når han besøger de tekniske universiteter i Malmø og Lund.

"I Sverige har man verdens måske mest liberale lovgivning, når det gælder forskernes intellektuelle rettigheder. Derovre ejer forskernes samtlige intellektuelle rettigheder, og det betyder, at der er en verden til forskel i antallet af forskerdrevne start-ups. Hvis politikerne tog ved lære at Sverige vil de med et slag give de studerende et langt større incitament til at blive selvstændige," siger Nikolaj Nyholm.

Han forklarer, at teknologien til Polar Rose stammer fra den svenske stifter Jan Erik Solems ph.d ved det tekniske universitet i Malmø. Men hvis ph.d'en var blevet skrevet ved et dansk universitet havde de afgørende algoritmer i søgemaskinen tilhørt universitetet.

Slå koldt vand i blodet

Man skal dog ikke nødvendig lade sig bekymre af tallene fra CBS-undersøgelsen.

Forskerne har kun undersøgt, hvor mange der er iværksættere efter et år. I stedet bør man kigge på antallet af iværksætter over eksempelvis en 10-årig periode, mener Steffen Korsgaard der netop har færdiggjort sin ph.d om iværskættere i Danmark og til dagligt underviser i faget entrepreneurship ved Handelshøjskolen i Århus.

I modsætning til Nikolaj Nyholm mener han ikke, at de unge partout skal kaste ud i iværksætter-eventyret med det samme de har færdiggjort deres studie.

"Der er ikke ret mange, der har succes med de allerførste iværksætter-virksomheder og i værste fald risikerer de at starte deres første eventyr med at stifte gæld. Derfor giver det god mening, hvis man som nyuddannet vælger at bruge de første år på at få lidt erfaring som lønmodtager," siger Steffen Korsgaard.

Netop frygten for at fejle og komme til at stå tilbage med en stor gæld afholder mange unge fra at starte som selvstændige, mener han.

"Det behøver ikke at være en stor, voldsom og risikabel ting at starte sin egen virksomhed, men den fordom møder jeg ofte. Og det er meget problematisk, fordi du kan sagtens blive en succesfuld selvstændig uden at investere en masse kapital," siger Steffen Korsgaard.

Ekspert: Unge skal være forsigtige

Derfor bør universiteterne ifølge Steffen Korsgaard være bedre til at rådgive de studerende om fornuftige iværksætter-strategier.

Han mener, at det især er vigtigt at rådgive de studerende om, hvordan de kan få skåret omkostningerne helt ind til benet.

Derfor gør han selv meget ud af at forklare sine studerende, at der findes alternativer til den store forkromede forretningsplan, der kræver masser af risikovillig kapital.

Vælg en forsigtig strategi

Han mener ikke, at man som ung iværksætter skal lægge alle æblerne i en kurv. Mange begår ifølge Steffen Korsgaard den fejl, at de leder efter et hul på markedet og satser alt på det.

I stedet bør de vende tingene på hovedet og tage udgangspunkt i de midler, som de har til rådighed.

"På den måde satser du ikke mere end du har råd til at tabe, og du kan derfor hurtigt hoppe videre til det næste projekt med en erfaring mere i bagagen. Den barske sandhed er jo, at langt de fleste iværksættere mislykkedes," siger han.

Han mener desuden, at universiteterne skal være bedre til at supplere den tunge teori med en mere praktisk tankegang, der kan være med til at fremhæve de forretningsmuligheder, der ligger bag den teoretiske viden, som de studerende opbygger.

Ifølge Steffen Korsgaard er det noget, som især de humanistiske fag på universiterne bør være opmærksomme på.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec