Maxtor netværksdisk

Nu er Maxtor også på vej med netværksdiske. Trenden mod diskbaseret netværksbackup fortsætter hermed.

Indhold

Maxtor Shared Storage-diskene har to USB-porte til tilslutning og deling af to USB-printere, yderligere to eksterne lagringsdiske eller en af hver.

Løsningen fås i størrelserne 200 og 300 gigabyte og har automatisk netværkskonfiguration.

Disken sluttes til routeren via en 10/100 Ethernet-port, hvorefter installation og konfiguration går af sig selv.

De eksterne harddiske fra Maxtor kan nu fås i en udgave med netværksforbindelse.

De computere, der er sluttet til netværket, skal derefter have indlæst en diskdriver.

Alle pc?er i netværket tildeles et skrivebords-ikon med adgang til en delt mappe og til egne private mapper.

Brugerne kan herefter trække filer til ikonet. Maxtors Drag and Sort-funktion sorterer automatisk filerne efter filtype og gemmer dem herefter i mapper til musik, billeder, film eller dokumenter.

Funktionen kan genkende og sortere 100 almindelige typer Windows-filer.

Maxtor Shared Storage-diskene lanceres i Europa i begyndelsen af marts 2005. Den vejledende udsalgspris i Norden er henholdsvis EUR 329 og 399 for 200 og 300 gigabyte-versionerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere