Ny iPod uden harddisk

Apple har lanceret en ny iPod-model, og for første gang er det nu muligt at købe en iPod uden harddisk.

Indhold

Apple har udvidet sit iPod-program med den nye iPod shuffle. Der er tale om den hidtil mindste iPod, hvilket blandt andet skyldes, at der ikke er harddisk i afspilleren.

iPod shuffle er nemlig flashram-baseret og indeholder derfor ingen bevægelige dele.

Til gengæld er den nye model også den mindst rummelige iPod til dato. Den fås i to størrelser, med enten 512 megabyte eller en gigabyte ram.

Navnet iPod shuffle stammer fra shuffle-funktionen, som afspiller musikken på afspilleren i tilfældig rækkefølge.

AutoFill er en ny funktion, der automatisk kan fylde afspilleren til bristepunktet med tilfældigt udvalgt musik fra sin computer.

For at overføre musikken til iPod shuffle skal den sættes i et USB-stik i enten en Mac med minimum OS X version 10.2.8 eller en pc med minimum Windows 2000 Service Pack 2.

Den nye iPod shuffle er med knapt 8,4 centimeter i højden og en vægt på kun 22 gram det hidtil mindste medlem i iPod-familien.

Opladningen klares, mens afspilleren sidder i USB-porten, og der kan spilles musik i op til 12 timer på en enkelt opladning.

Har man den med på farten, kan man købe en oplader, som passer i et almindeligt strømudtag, så man ikke er tvunget til også at slæbe rundt på en pc.

iPod shuffle med 512 megabyte koster 749 kroner, mens udgaven med en gigabyte kan fås for 1.099 kroner. Begge priser er med moms.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job