Artikel top billede

Foto: Jens Dige/ROCKPHOTO. (Foto: Jens Dige)

Festival-booking tvunget i knæ på premieredag

Hele dagen har gæsterne til premieren på online-bookingsystemet til Roskilde Festivalens campingområde sejlet rundt på nettet, som om de var henført til smatten på dyrskuepladsen.

Det er ikke kun på årets Roskilde Festival, at man risikerer at stå i mudder til halsen.

I dag måtte flere hundrede kommende festivalgæster vente i flere timer, inden de kunne booke et område på festivalens campingplads for første gang nogensinde.

Og utilfredsheden med ventetiderne på op mod seks timer gjaldede ud over Roskilde Festivals Facebook-profil siden klokken 7 i morges, hvor online-bookingen til campingområdet åbnede.

"Efter flere timer, kommer man endelig ind og taster alle oplysninger ind, venter på bekræftelse, men det eneste der sker, er en meddelelse om, at der desværre er sket en fejl!!!," skriver en utilfreds festivalgænger.

Andre tilknyttet festivalens Facebook-profil ser lidt mere lyst på tilværelsen:

"Yes Yes Yes.... Så kom pladsen endelig efter 6:30 times indædt kamp..!!" lød budskabet ved 14-tiden i eftermiddag.

800.000 besøg på fem timer

Problemet med bookingsystemet, hvor selve billetsalget foregår gennem Billetlugen, er opstået, fordi webserverne simpelthen ikke har kapacitet nok til at håndtere efterspørgslen. Alene mellem klokken 7 og 12 var festival-hjemmesiden oppe på 800.000 besøg.

De mange besøg er ikke retvisende for antallet af personer, der forsøgte at tilgå bookingen på Roskilde Festivals hjemmeside, men er opstået, fordi de utålmodige festivalgæster har trykket på browserens opdateringsknap indtil flere gange.

"Det betyder altså rigtig meget, at folk trykker "opdater". Men ellers er udfordringen jo selvfølgelig, om serverne har kapacitet nok til at håndtere en opgave som denne. Vores servere har stor kapacitet, men ikke helt stor nok. Det ved vi så til næste gang," forklarer festivalens talskvinde, Christina Bilde, til Computerworld.

Hun forklarer, at ud på eftermiddagen er situationen ved at blive normaliseret, men de utålmodige gæster skal staidg holde sig fra opdateringsknapperne for at undgå nye flaskehalse af den virkelig dårlige slags.

Gæster sendt til England

Christina Bilde fortæller, at på grund af, at festival-hjemmesiden var tvunget godt og grundigt i knæ, stormede folk over på festivalens engelske side for at få bookingen til teltpladserne i hus.

Den engelske hjemmeside blev dog hurtigt overstrømmet af så mange brugere, at det også kneb med kapaciteten der.

"Begge sider trækker dog data ét og samme sted fra, og heldigvis kunne vi kommunikere direkte med de fleste folk via Facebook, så de kunne guides det rette sted hen," siger Christina Bilde til Computerworld.

Hun fortæller, at trods ventetider på flere timer er ingen gået forgæves, fordi der stadig "kun" er foretaget 1.370 bookinger, så der er stadig pladser til rådighed på festivalens campingområde.

Trods af store forventninger til premieren på festivalens online-booking er efterspørgslen alligevel kommet lidt bag på Christina Bilde.

"Det er jo ikke usædvanligt at der er ventetid i forbindelse med store begivenheder. Det sagt, så er det jo første gang, at vi har åbnet for campingbooking. Vi har fra start lyttet til festival-gæsterne i denne forbindelse, og følger også processen her meget nøje, så vi se, hvad der eventuelt kan gøres anderledes fremover," slutter hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere