Dong Energy: Sådan vil it gøre din strøm billigere

Med et avanceret it-system arbejder Dong Energy på i fremtiden at kunne regulere både strømproduktionen og danskernes strømforbrug. Se hvordan her.

Artikel top billede

For Dong Energy har fremtiden vinger og drejer rundt i blæsten, og disse planer er grundlaget for nomineringen af Dong Energys CIO, Michael Moesgaard, til titlen som Årets CIO 2010.

Du kan læse mere om Michael Moesgaards strategiske overvejelser netop nu.

Det store energiselskab har besluttet sig for, at fremtidens energiproduktion skal være renere.

Det betyder, at en stadig større del af fremtidens energi-produktion skal komme fra vindmøller, og det er faktisk langt mere kompliceret, end man skulle tro.

Vindkraft er nemlig meget ustabil, fordi strømmen produceres, som vinden blæser, og da strøm ikke kan gemmes på en effektiv måde, skal den bruges i det øjeblik, den produceres.

Vind kan kun skrues ned

Blæser det så meget, at der produceres for meget strøm i forhold til efterspørgslen, kan man skrue ned ved at bremse møllevingernes omdrejninger.

Blæser det for lidt, er udfordringerne større, fordi man ikke kan skalere op.

Dette problem bliver selvsagt større og større i takt med, at andelen af vindenergi i den samlede energiproduktion stiger, og andelen af de langt mere stabile og regulerbare kulkraftværker falder.

Der er dog løsninger til at sikre, at forsyningen ikke kollapser, mener Dong Energy, og blandt dem er indførelsen af et kompliceret it-system, der vil gøre det muligt for Dong Energy at skrue op og ned for efterspørgslen og produktionen i meget stor skala.

Systemet - som Dong Energy og IBM for tiden arbejder på - hedder Power Hub.

Det er i øvrigt økonomisk støttet af EU, der ser store muligheder i den grundide, som systemet bygger på.

Ideen er, at systemet dels skal kunne tænde for eksterne og lokale el-leverandørers produktion, når behovet melder sig - for eksempel når vinden lægger sig.

I første omgang drejer det sig om eksempelvis selskabers nødgeneratorer, som Dong Energy vil kunne tænde og koble på elnettet fra centralt hold.

Sådan skal dit strømforbrug fjernreguleres

På efterspørgselssiden forestiller Dong Energy sig en fremtid, hvor selskabet kan regulere dele af efterspørgslen, så den hele tiden passer sammen med produktionen.

I en nær fremtid venter selskabet, at der vil komme ekstra pres på el-nettet om natten, når danskerne skal lade deres el-biler op.

Og siden vinden som regel lægger sig om natten, kan det her være hensigtsmæssigt at kunne regulere strømforbruget i de danske husstande nedad, så el-nettets kapacitet sendes til elbilerne, der er under opladning.

"Her ville det være en mulighed, at vi kan sælge strøm ud fra en aftale om, at vi kan gå ind fra centralt hold og slukke for eksempelvis fryseren eller varmepumpe-anlægget i danskernes hjem et par timer om natten - mod selvfølgelig at garantere, at temperaturerne holder sig på et aftalt niveau," siger Michael Moesgaard, CIO i Dong Energy.

Styringens potentielle omfang er meget stort. Og Michael Moesgaard medgiver gerne, at det er ganske kompliceret - både teknisk, afregningsmæssigt, i forhold til kunderne og politisk, fordi energiområdet er reguleret.

"Men sikkert er det, at vi ikke kan tage alt denne vind ind uden en ordentlig it-understøttelse, der kan styre flowet. Vi kan ikke lægge mere vind ind i det danske energi-system, uden at vi finder nye veje ved hjælp af it," siger han.

Central i fremtidens forretning

Power Hub-projektet er ikke Dong Energys største it-projekt.

Faktisk udgør det omfangsmæssigt kun omkring 15 procent af selskabets største it-projekt - et stort energihandels-system, der spiller en vigtig rolle for Dong Energys internationale ambitioner.

"Men til gengæld er Power Hub-projektet i kernen af forretningen. Det spiller en nøglerolle for udviklingen af forretningen i den retning, som vores strategi tilsiger, og potentialet er meget stort," siger Michael Moesgaard.

Dong Energy har gennem årene indført en række grønne tiltag internt i selskabet som videokonferencer, virtualiseringer, applikations-konsolideringer, nye kølesystemer og mange andre ting.

"Og det har alt sammen været fint. Men Power Hub er jo en helt anden kaliber, fordi det kan få effekt på hele energi-industrien," siger Michael Moesgaard.

Projektet har været gennem et såkaldt 'technical proof of concept', og Dong Energy er for tiden ved at gennemføre 'commercial proof of concept'.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job