Berendsen: Enorme effektiviserings-gevinster i RFID

RFID-chips i vasketøjet kan blive sin egen vægt værd i guld for vaskeri-koncernen Berendsen. Og sikkert mere til.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Læs også: : Berendsen: Her er der it i vasketøjet.

Massiv indførelse af RFID-teknologi kan blive en guldgrube for vaskerikoncernen Berendsen, hvor CIO Klaus Nissen er nomineret til titlen som Årets CIO 2010

Læs stort interview med Klaus Nissen her.

En af de måder, han vil sikre et konkurrencemæssigt forspring, er at implementere it i stadig endnu mere, end der allerede er.

Blandt andet håber Klaus Nissern, at en satsning på RFID-teknologien for alvor kan sparke dørene ind til skattekammeret med effektiviseringsgevinster.

"Vores branche er kendt for at være meget personale-intensiv. Det ved enhver, der har sorteret tøj. Det tager tid, men med RFID-chips i tekstilerne er der styringsmuligheder, så det i høj grad kan styres automatisk," siger han.

"Det kommer til at revolutionere branchen, når RFID-chips bliver modnet yderligere," siger han.

Total registrering

Der findes i dagt UHF-RFID-chips, der gør det muligt at tage en hel container med tekstiler og køre den gennem en port, der scanner den.

Derved kan det lynhurtigt aflæses, at der er eksempelvis præcis 1.200 stykker tekstil i containeren og hvilke varenumre, de har.

"Vi får simpelthen en total registrering af tekstiler uden at de skal håndteres ét ad gangen," siger Klaus Nissen.

Infrastrukturen er klar

Han håber, at den revolution snart indfinder sig hos Berendsen. Infrastrukturen er i hvert fald klar - og den er endda internt i selve virksomheden. Nu skal forretningen blot være klar.

"Det er ikke science fiction. Teknologien er der. Det handler om prioriteringen fra forretningen om, hvornår vi gør det her. Den virksomhed, der løser det her først, får en kæmpe konkurrencemæssig fordel," siger Klaus Nissen.

CIO'en er da også fortrøstningsfuld.

Ifølge ham er Berendsen Textil Service allerede blandt dem, der er længst fremme i teknologi-feltet.

Og det forspring ser han ingen grund til at slække på.

"Jeg har mine månedlige møder med direktionen, hvor jeg prøver at perspektivere it-løsningerne, og det er klart, at der typisk bliver fulgt op på de projekter, hvor udbyttet meget konkret kan måles," siger Klaus Nissen.

Læs også: : Berendsen: Her er der it i vasketøjet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S