Nu kårer vi Danmarks bedste it-chef

Årets CIO 2010: Hvem får den prestigefyldte titel som Danmarks bedste it-chef, Årets CIO 2010?

Artikel top billede

Fem forskellige mænd med det til fælles, at de alle er nominerede til Årets CIO 2010.
Fra venstre: Christian Bentzen (GEA), Thomas Okke Frahm (Maersk Drilling), Peter Andersen (DR), Klaus Nissen (Berendsen) og Michael Moesgaard (Dong).

Det kræver sin mand, hvis man skal gøre sig håb om at kunne bære titlen som Danmarks absolut skarpeste it-chef.

Det er netop de fem skarpeste it-direktører - CIO's - i Danmark netop nu, som står over for hinanden i den tilstundende dyst om at få den attraktive titel som Årets CIO 2010.

Det sker mandag 31. maj til et storstilet arrangement i Nationalmuseet i København, som du kan læse mere om her.

Fra i dag, og frem til selve kåringen, præsenterer vi de fem nominerede kandidater, som i sig selv udgør en form for CIO-elite herhjemme.

50 instillede kandidater

De er udvalgt fra et oprindeligt felt på hele 50 indstillede danske CIO'er, der hver især har haft et interessant projekt at byde ind med.

De fem nominerede - du kan se, hvem de er her - arbejder løbende med at navigere deres virksomheder gennem den hastige udvikling, der præger erhvervslivet i almindelighed og teknologi-sektoren i særdeleshed.

I det seneste år har mange arbejdet med at trimme deres organsiationer og ruste dem til fremtidens udfordringer.

Det er sket med fokus på teknologi, konsolidering, systemudvikling og ikke mindst købmandsskab og de overordnede strategier, som virksomheden er underlagt.

Og samtidig med at der er pres på budgetterne, organisationerne trimmes og justeres og der i mange tilfælde standardiseres, gælder det om ikke at miste fokus på det, som det først og fremmest handler om: Nemlig at levere den bedst mulige it-service til brugerne.

De fire seneste års vindere har vist, at Danmark har et meget stærkt og overordenligt kompetent lag af strategisk og teknologisk meget vidende it-direktører.

Tidligere års vindere

Sidste år vandt Michael Steen Hansen, it-direktør i Region Sjælland, prisen som Årets CIO 2009.

Han fik prisen blandt andet for sit arbejde med at fusionere tre amter og konsolidere it-understøttelsen af 17.500 brugere.

I 2008 var år var det Niels Molzen, CIO i Danisco, som vandt titlen som årets CIO, blandt andet fordi han har stået i spidsen for en globalisering af selskabets strategi, som understøttede forretningen.

Det kan du læse mere om her.

I 2007 var det Kenneth Egelund Schmidt, der på det tidspunkt stod i spidsen for Danfoss' it-organisation. Kåringen kom blandt andet efter en total omorganisering af it-funktionen. Læs mere om det her.

Siden er Kenneth Egelund Schmidt blevet hentet til en anden af dansk erhvervslivs sværvægtere. Han er blevet CIO i Carlsberg Group.

Den første, der fik titlen som Årets CIO i 2006, var Lars Mathiesen CIO i Nykredit.

Juryen bag

Årets CIO bliver kåret af analysehuset IDC i samarbejde med Computerworld, Dansk IT og SAS Institute

Juryen bag kåringen af Årets CIO 2010 består af:

- Jan Horsager, redaktør, Computerworld.

- Flemming Poulfeldt, forfatter og professor i ledelse, CBS.

- Malou Aamund, folketingsmedlem for Venstre.

- Michael Steen Hansen, it-direktør i Region Sjælland, repræsentant for Dansk IT og Årets CIO 2009.

- Per Andersen, administrerende direktør for IDC Nordic.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S