Her er Danmarks fem bedste it-chefer

Årets CIO 2010: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2010 kåres på Nationalmuseet i København i aften. Læs store interviews med de fem bedste CIO'er i Danmark netop nu.

Artikel top billede

Danmarks fem bedste it-direktører i 2010 kommer alle fra det private erhvervsliv, hvor to af dem dog er underlagt visse offentlige vilkår, når det gælder regulering af de vilkår, som den virksomhed, de arbejder for, fungerer under.

Med dette in mente er der dog ikke så stor forskel på arbejdsvilkårene for landets fem bedste it-direktører, som Computerworld i den forgangne uge har spurgt om deres forretninger og udfordringer.

Opgaven for dem alle er via it at opnå størst mulig effektivitet i virksomheden: At anvende it til at konsolidere og strømline processer og gøre arbejdsgangene smartere og mere effektive.

Du kan læse portrætterne af Danmarks fem bedste CIO'er ved at klikke på hver enkelt portræt herunder.

Kåringen af Årets CIO 2010 finder sted mandag aften på Nationalmuseet i København.

De fem finalister:

Dong Energy:
Fra kæmpefusion
til rå effektivisering

Efter flere års arbejde med at gennemføre kæmpe-
fusionen af seks energiselskaber til Dong Energy, er tiden nu inde til at fokusere på effektivisering af selskabets it-funktioner.


Berendsen: Her er
der it i vasketøjet

Der er it i stort set alt i den danske vaskeri- og tekstilkoncern Berendsen - inklusive 2,5 millioner tekstiler. Det kræver en selvkørende it-afdeling.


Gea Niro: Brugerind-
dragelse er alfa og omega

Optimal udnyttelse af it og succesfuld harmonisering af it-systemer forudsætter en dyb forståelse af it-anvendelsen blandt medarbejderne.


DR: It er motoren under det store identitetskifte
It står centralt i DR's arbejde med at flytte sig fra at være en radio- og tv-virksomhed til at være en multimedievirksomhed.


Mærsk: Når it-funktionen bare skal levere.
Du skal pakke de digitale planer pænt ind i forretningssprog, hvis du vil blive hørt af topledelsen, mener Thomas Frahm fra Mærsk Drilling.

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job