Danmark banker Sverige på it-færdigheder

Danskernes it-færdigheder ligger helt i toppen i en EU-måling. Vi skal dog ikke hvile på laurbærrene, mener videnskabsministeren.

Artikel top billede

I en ny EU-undersøgelse af it-udviklingen inden for den europæiske unions grænser, ligger Danmark helt i top sammen med lande som Finland, England og store dele af Tyskland.

Vores nærmeste nabo mod øst, Sverige, er derimod hægtet af superligaen og bliver karakteriseret som et land med over middel it-færdigheder, ligesom det også er tilfældet i store dele af EU's østblok.

Som grundlag for kompetencerne har EU blandt andet målt på hyppigheden af it-brugen, tilgængelighed af internettet i flere EU-regioner og it-brugen i uddannelsessystemerne.

Rapporten påpeger i den henseende, at tilgængelighed er et stort problem i flere EU-områder, og unionen har derfor øremærket en milliard euro til at få rullet bredbånd ud til fjerne egne.

Netop tilgængeligheden kan være årsagen til, at "kun" 69 procent af alle EU-borgerne benytter internettet. Det tal ligger på 68 procent i USA, mens det i rapporten bliver fremhævet, at eksempelvis 81 procent af koreanerne over tre år har været på nettet i de seneste tre måneder.

Ministeren løfter pegefingeren

Den danske videnskabsminister, Charlotte Sahl-Madsen (K), var ikke overraskende glad for resultaterne i rapporten set i lyset af, at hun i sidste måned måtte forsvare 40 procent af danskernes svigtende it-kompetencer i et samråd med oppositionen.

"Det er bestemt tilfredsstillende, at vi danskere klarer os godt på it-færdigheder, sammenlignet med de øvrige EU-lande. Det er jo med til at nuancere billedet af, at danskerne nærmest skulle være funktionelle it-analfabeter," skriver hun i en mail til Computerworld

Sammen med det store smil hæver ministeren dog pegefingeren for at sikre den fremadrettede indsats med at styrke it-kompetencerne her til lands.

"Regeringen ønsker bedre borgerservice på nettet. Og vi har en klar ambition om, at øget anvendelse af de digitale muligheder, som både kan styrke den offentlige sektor og skabe vækst og nye arbejdspladser i Danmark. Derfor skal vi fortsat styrke danskernes it-kompetencer, også selv om vi ifølge denne undersøgelse klarer os godt i en europæisk sammenhæng," lyder det fra Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job