Intel lukker Linux ind i Centrino-varmen

Hidtil har bærbare Linux-pc'er ikke kunne smykke sig med det eftertragtede Centrino-klistermærke. Men med den seneste version lever Linux op til Intels krav og derfor vil man i fremtiden kunne få bærbare Centrino Linux-pc'er.

Indhold

Forbedringer i Linux-kernen betyder, at en bærbar Linux-pc nu også kan få lov til at benytte sig af Centrino-navnet. Centrino-mærkningen har indtil nu været forbeholdt de bærbare Windows-pc'er. Det skriver ZDNet.

Det er lanceringen af version 2.6.8 af Linux-kernen, der har gjort det muligt.

Med denne version er det nemlig første gang, at Linux kan leve op til de krav som Intel stiller til de strømbesparende funktioner i pc'en.

En af hovedtankerne bag Centrino har netop været, at batterilevetiden skulle øges i forhold til tidligere generationer af bærbare pc'er, og det er rent faktisk lykkedes.

Centrino er et mærkevare-navn som Intel bruger til bærbare pc'er, der indeholder en Pentium M-processor, et Intel chipsæt samt trådløst netværk.

Intel har indtil videre hældt millioner af reklame-dollars i Centrino-navnet, og derfor er chipgiganten meget påpasselig med, at de produkter, som mærkes med Centrino, kan leve op til de fastsatte mindstekrav.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S