Microsoft kan ikke rette Office XP-fejl

En fejl, der gør Office XP-brugere sårbare over for angreb, kan ikke rettes, med mindre hele platformen opgraderes - og det vil Microsoft ikke.

Artikel top billede

Computerworld News Service: For anden gang på ni måneder meddeler Microsoft, at selskabet ikke vil lappe en sårbarhed i et ældre produkt, fordi det "ikke kan lade sig gøre" at skabe en løsning på problemet.

Udeladelsen gør XP-brugere sårbare over for angreb, medmindre de selv tager initiativ til at få løst problemet.

Office XP, som fandt frem til hylderne i marts 2001, er stadig på listen over Microsofts understøttede pakker - og brugerne vil blive ved med at modtage sikkerhedsopdateringer indtil midten af juli 2011.

Men tirsdag fortalte Microsoft, at en fejl i COM (component object model)-valideringen på det aldrende produkt ikke kunne fikses.

Beslutningen blev meddelt i forbindelse med de 10 sikkerhedsopdateringer, som Microsoft har udsendt i denne uge, og som har rettet hele 34 sårbarheder.

"Arkitekturen til understøttelse af den løsning, der kunne fikse valideringen, findes ikke i Microsoft Office XP, og det umuliggør udsendelsen af en løsning til produktet Microsoft Office XP, der kan tage hånd om sårbarheden," skriver Microsoft i en sikkerhedsbulletinen MS10-036.

"Det ville kræve, at vi lavede helt om i en meget stor del af Microsoft Office XP-produkterne, og ikke bare i de dele, der er påvirkede af fejlen."

Selv hvis det lykkedes at genopbygge Office XP, så fortæller virksomheden, at indsatsen ville resultere i "introduktionen af inkompatibiliteter med andre applikationer, og at der i det hele taget ikke ville være nogen garanti for, at produkterne ville blive ved med at virke, som de skal."

"Dette er endnu et eksempel på, hvordan gammel software lider under alderen. Den inbyrdes afhængighed af .dll filerne gør det nærmest umuligt at patche uden en generel opgradering af hele platformen," siger Amol Sarwate, der er manager for Qualys sårbarhedsindsats.

I stedet for en egentlig løsning opfordrer Microsoft brugerne til at downloade og køre et automatiseret værktøj fra 'Fit it'-biblioteket.

Microsoft fortæller, at værktøjet giver "en tilsvarende beskyttelse mod sårbarheden" sammenlignet med den løsning, som brugerne af Office 2003 og Office 2007 er blevet tilbudt.

"Microsoft har lavet en nødløsning til beskyttelse af Office XP," siger Richie Lai, der er leder af den afdeling i Quayly, der undersøger sårbarheder.

"Det fungerer, men det retter ikke op på selve den sårbare kode," tilføjer han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen