Musikbutik vil sælge ikke-kopibeskyttede MP3-filer på nettet

På torsdag i næste uge lanceres MP3tunes, en online musikbutik, der vil sælge MP3-filer uden kopibeskyttelse. Idémanden bag mener nemlig, at kopibeskyttet musik kun er til gene for forbrugeren.

Indhold

MP3tunes går i luften med salg af digital musik torsdag d. 10 februar og vil gøre noget, som ingen af de store pladeselskaber endnu har haft modet til. På MP3tunes vil man nemlig sælge MP3-filer, der ikke er kopibeskyttede med forskellige former for rettighedsstyring.

Manden bag MP3tunes hedder Michael Robertson, og han var ophavsmanden til MP3.com, der blev solgt til Vivendi Universal i 2001 i en handel til 372 millioner dollar.

Han er af den faste overbevisning, at rettighedsstyring af musik - eller Digital Rights Management (DRM) - kun er til irritation for forbrugeren.

Problemet med DRM-musik er, at man kun kan høre musikken på sin pc med en kompatibel medieafspiller, og det samme gør sig gældende, hvis man vil have musikken med på farten i en MP3-afspiller.

Desuden kan DRM-musik ofte kun kopieres ud i ganske få eksemplarer, så man kan ikke være sikker på at kunne bruge musikken alle de steder, man gerne vil, uden at skulle kopiere musikken frem og tilbage hele tiden.

Disse ting undgår man med musik fra MP3tunes.

Ved lanceringen vil der være par hundrede tusinde sange tilgængelige fra uafhængige kunstnere og pladeselskaber.

Prisen per sang bliver 0,88 dollar, hvilket cirka svarer til en dansk femkrone. Et helt album vil koste 8,88 dollar, hvilket svarer til cirka 50 kroner.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S