Playstation 3 får ni-hovedet monsterchip

En supercomputer samlet på en chip. Sådan betegner IBM, Toshiba og Sony deres nye processor, Cell, som ifølge de tre er op mod ti gange hurtigere end de nyeste pc-processorer.

Indhold

Tre teknologikæmper kunne mandag afsløre de første detaljer om den processor, der formentligt vil sidde som hjertet i næste generation af Sonys spilkonsol Playstation 3. Planen er, at processoren, der kaldes Cell, sættes i produktion på IBM og Sonys chipfabrikker senere i år.

Cell-processoren er intet mindre end ti gange kraftigere end de nyeste pc-processorer, hævder IBM, Toshiba og Sony, der står bag.

I fællesskab har de udviklet en processor med en ny arkitektur, der bygger på IBM's Power-processorer. Dermed er de klar med en chip, der skal ud og erobre konsol- og spille-pc-markedet med spinoffs til IBM's servere.

Cell kan arbejde med en frekvens på fire gigahertz eller højere. Samtidig hævder holdet bag Cell, at strømforbruget ligger omkring beskedne 30 watt.

Cell har ni hoveder til at tænke for sig. Det ene er den centrale Power PC-processorkerne, der samler trådene.

Under sig har den hele otte underkerner, som den kan fordele arbejdsopgaverne ud til. Det betyder ifølge de tre selskaber, at chippen kan understøtte flere forskellige styresystemer samtidig.

De tre firmaer bag Cell lægger da heller ikke fingrene imellem og kalder processoren for "en supercomputer samlet på én chip".

Cell bliver markedsført som en chip til underholdning med Playstation 3 som frontfigur. Endnu er prisen for processoren hemmelig, men i kraft af selve chippens størrelse, vil selskaberne formentligt tabe penge i den første fase.

Selve chippen, der er fremstillet med 90 nanometer teknologi, har nemlig et areal på 221 kvadratmillimeter. Til sammenligning er en Pentium M fra Intel på 84 kvadratmillimeter. Det betyder, at der bliver væsentligt færre processorer ud af en wafer, altså den silicium-skive, som chippene fremstilles på.

Med et skift til 65 nanometer-teknologi vil chippene blive mindre, og der vil dermed blive flere chips ud af en wafer.

Alliancen bag Cell hævder, at processoren vil kunne fungere med forskellige styresystemer. Det vil i princippet blive muligt at køre både Linux og Windows på samme processor.

Selskaberne har da også allieret sig med open source-udviklere, som skal skrive særlige compilere, der kan oversætte programmer til den nye arkitektur.

Det skal udmønte sig i et sæt udviklingsværktøjer til firmaer og andre, der vil udvikle software til Cell.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job