Playstation 3 får ni-hovedet monsterchip

En supercomputer samlet på en chip. Sådan betegner IBM, Toshiba og Sony deres nye processor, Cell, som ifølge de tre er op mod ti gange hurtigere end de nyeste pc-processorer.

Indhold

Tre teknologikæmper kunne mandag afsløre de første detaljer om den processor, der formentligt vil sidde som hjertet i næste generation af Sonys spilkonsol Playstation 3. Planen er, at processoren, der kaldes Cell, sættes i produktion på IBM og Sonys chipfabrikker senere i år.

Cell-processoren er intet mindre end ti gange kraftigere end de nyeste pc-processorer, hævder IBM, Toshiba og Sony, der står bag.

I fællesskab har de udviklet en processor med en ny arkitektur, der bygger på IBM's Power-processorer. Dermed er de klar med en chip, der skal ud og erobre konsol- og spille-pc-markedet med spinoffs til IBM's servere.

Cell kan arbejde med en frekvens på fire gigahertz eller højere. Samtidig hævder holdet bag Cell, at strømforbruget ligger omkring beskedne 30 watt.

Cell har ni hoveder til at tænke for sig. Det ene er den centrale Power PC-processorkerne, der samler trådene.

Under sig har den hele otte underkerner, som den kan fordele arbejdsopgaverne ud til. Det betyder ifølge de tre selskaber, at chippen kan understøtte flere forskellige styresystemer samtidig.

De tre firmaer bag Cell lægger da heller ikke fingrene imellem og kalder processoren for "en supercomputer samlet på én chip".

Cell bliver markedsført som en chip til underholdning med Playstation 3 som frontfigur. Endnu er prisen for processoren hemmelig, men i kraft af selve chippens størrelse, vil selskaberne formentligt tabe penge i den første fase.

Selve chippen, der er fremstillet med 90 nanometer teknologi, har nemlig et areal på 221 kvadratmillimeter. Til sammenligning er en Pentium M fra Intel på 84 kvadratmillimeter. Det betyder, at der bliver væsentligt færre processorer ud af en wafer, altså den silicium-skive, som chippene fremstilles på.

Med et skift til 65 nanometer-teknologi vil chippene blive mindre, og der vil dermed blive flere chips ud af en wafer.

Alliancen bag Cell hævder, at processoren vil kunne fungere med forskellige styresystemer. Det vil i princippet blive muligt at køre både Linux og Windows på samme processor.

Selskaberne har da også allieret sig med open source-udviklere, som skal skrive særlige compilere, der kan oversætte programmer til den nye arkitektur.

Det skal udmønte sig i et sæt udviklingsværktøjer til firmaer og andre, der vil udvikle software til Cell.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere