Pc-producenter ligeglade med Windows XP uden medieafspiller

Den nye udgave af Windows XP uden indbygget medieafspiller vækker ikke ligefrem begejstring blandt pc-producenterne, og verdens største pc-producent gider ikke engang sælge den nye version.

Indhold

Microsoft er tidligere, i forbindelse med monopol-sagen, blevet dømt til at skulle levere en Windows XP-version uden medieafspiller til det europæiske marked. Men pc-producenterne bakker ikke ligefrem op om den nye version.

Den nye udgave af Windows har fået navnet Windows XP Home Edition N efter et nærmest farceagtigt forløb.

Microsoft havde oprindelig tænkt sig at kalde den nye version for Windows XP Reduced Media Edition, men det var for skrappe sager for Europa-Kommissionen.

En del af dommens præmisser var nemlig også, at Microsoft ikke måtte gøre den nye version mindre attraktiv end de "fulde" versioner af styresystemet, og det ellers ganske beskrivende navn var efter Europa-Kommissionens opfattelse for negativt.

Den nye N-navn har dog tilsyneladende ikke haft nogen gunstig effekt på pc-producenternes lyst til at sælge produktet. Det skriver MikroDatorn.

Dell, der er verdens største pc-producent, gider ikke engang tilbyde kunderne den nye udgave af Windows. Kun i tilfælde af en massiv efterspørgsel vil firmaet ændre holdning.

HP vil gerne sælge den nye version, men regner med at salget bliver ganske beskedent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg