20 måneders fængsel for at kopiere cd'er

En skotte fik for nylig 20 måneders fængsel for at have piratkopieret og solgt både cd'er og dvd'er.

Indhold

En skotsk mand har fået Skotlands hidtil hårdeste dom for at kopiere dvd'er og cd'er. Piraten skal i fængsel i 20 måneder for sine forbrydelser. Det skriver CDR-info.

Ian McNaughton, 44, blev dømt for at have forsøgt at sælge piratkopierede cd'er og dvd'er til en værdi af ikke mindre end 1,3 millioner kroner.

Manden havde omdannet sit private hjem til en mindre cd- og dvd-fabrik og piratkopierede tusindvis af cd'er og dvd'er.

Planen var at bruge indtægten til at afbetale en velvoksen spillegæld, men det stoppede da politiet bankede på hans dør i december 2002.

Blandt titlerne var Men In Black 2, Moulin Rouge og Die Another Day på dvd samt Travis med The Invisible Band og R.E.M med Reveal på cd.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job