10 GB Microdrive ved årsskiftet

Inden årets udgang skruer Hitachi op for kapaciteten på Microdrive. De små 1'' harddiske får plads til 8-10 gigabyte, og de bliver endda en smule mindre.

Indhold

Mere plads på mindre plads. Det lyder som en selvmodsigelse, men når det gælder lagerplads på magnetiske medier, er den god nok. Nu er mini-harddiske med en kapacitet på 10 gigabyte ved at være en realitet.

Inden årets udgang vil Hitachi lancere nye Microdrive-harddiske med en kapacitet på otte eller ti gigabyte.

Disse harddiske, hvor selve harddisk-pladen har en diameter på en tomme, bliver en smule mindre end de eksisterende Microdrive-drev, idet Hitachi dropper CompactFlash-interfacet til fordel for en mere kompakt løsning.

Ifølge Hitachi fungerer modellen med plads til otte gigabyte allerede glimrende i laboratorierne, mens det er lidt mere tvivlsomt, om 10 GB-versionen når at blive klar i år. Det er muligt, at vi kommer til at vente til starten af næste år.

Konkurrencen på markedet for de små harddiske er tiltagende. NHK og Sony har meldt ud, at de har udviklet en prototype af en 1'' harddisk med en kapacitet på 10 gigabyte. Så må vi se hvilken 10 GB mini-harddisk, der først kommer i handlen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune