Klem dvd-filmen ned på en gigabyte

RatDVD kan bruges til at forvandle en komplet dvd-film inklusive menuer og ekstramateriale til en enkelt fil på en gigabyte. Denne fil kan afspilles med Windows Media Player 10.

Indhold

Hvis man vil gemme kopier af sine dvd-film, uden at harddisken bliver overfyldt, bliver man nødt til at komprimere filmene. Et nyt værktøj kaldet RatDVD kan bruges til dette formål.

Med RatDVD er det ikke bare selve filmen, man gemmer. Det er den komplette dvd inklusive menuer, lydspor, undertekster og bonusmateriale. Når man komprimere dvd'en bliver resultatet en enkelt fil, der typisk fylder mellem en og to gigabyte. Denne fil kan afspilles i Windows Media Player 10, som om det var en rigtig dvd.

RatDVD er smart, hvis man for eksempel vil have en flok dvd-film med på sin bærbare pc uden at lægge beslag på hele harddisken. Programmet kan selvfølgelig også bruges i forbindelse med fildeling.

Det er muligt at få RatDVD til at køre processen baglæns, så en komprimeret fil omdannes til noget, der ligner de oprindelige dvd-filer, der er klar til at blive brændt ned på en blank dvd.

RatDVD kræver en hurtig pc med Windows XP, DirectX 9, Windows Media Player 10 og en dvd-afspiller. Programmet kan ikke bruges til dvd'er, der er kopibeskyttede.

Rygterne siger i øvrigt, at studerende ved Århus Universitet har været indblandet i projektet, og domænet www.ratdvd.dk er da også registreret hos en århusianer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,