LightScribe-medier i flere farver

LightScribe-teknologien, der kan laserindgravere tekst og billeder direkte på forsiden af dvd- og cd-medier, giver nu mulighed for andre farver end guld.

Indhold

LightScribe Direct Disc Labelling har annonceret, at man er klar med fem nye baggrundsfarver til LightScribe-billeder. Det skriver CDRinfo.

Med LightScribe slipper man for at klæbe mærkater på mediet. I stedet vender man blot cd'en eller dvd'en, når man har brændt den, og så kan laseren indgravere et billede på mediets forside.

Hidtil har man måtte nøjes med at gøre det på guldfarvede medier, men nu er der fem nye farver klar. I første omgang dog kun til cd'er.

De nye farver er rød, orange, gul, blå og grøn.

Med den nye LightScribe Media Version 1.2 overfladeteknologi kan man indgravere den samme sorte/grå tekst som hidtil, men nu på baggrunde i fem forskellige farver.

Hastigheden og kontrasten i billederne skulle være på højde med de nuværende guldfarvede medier.

De nye cd'er er kompatible med nuværende LightScribe-brændere, blot de får en firmware-opdatering.

Medier med de nye farver forventes at nå Europa i starten af 2006.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S