Løn: IT-projektlederen er topscorer

IT-projektleder har en gennemsnitsløn på 38.226 kroner, og udgør dermed branchens bedst honorerede gruppe, men der er store lønforskelle.<BR><BR>

Af Jens H. Iversen, Computerworld

IT-projektlederne er branchens konger, når det gælder størrelsen på lønningsposen. Der bliver i gennemsnit fyldt 38.226 rare, danske kroner i projektlederens lønningspose om måneden.

Men der er store lønforskelle projektlederne imellem. Lønningerne ligger jævnt spredt ud over intervallet 20.000 kroner til 60.000 kroner. Hertil kommer to lønninger lidt udenfor kategori. På 70.000 kroner og 130.000 kroner.

Erfaring vejer tungt
Ser man på, hvilke uddannelser, der medfører de største lønninger blandt projektlederne, toppes listen af HA, øvrig IT-uddannelse og efteruddannelseskurser. Det er dog små uddannelser i projektleder-sammenhæng, for de er kun repræsenteret med i alt fem medarbejdere. Men lønnen er høj. Henholdsvis 70.000 kroner, 69.000 kroner og 44.000 kroner i gennemsnit for hver af uddannelserne.

Erfaring vejer tungt, når der skal skrives beløb på projektledernes løncheck. Det er i særklasse de ældste, som får de største lønninger. Gennemsnitslønnen blandt de seks projektledere, der har rundet 50 år, er oppe på 54.667 kroner ? langt mere end gennemsnittet for hele faggruppen.
Dermed bryder projektlederne med IT-branchens generelle trend, som dikterer et lønskel ved 50 år.

Typisk tjener IT-folk mere, jo højere deres alder er indtil 50-års alderen. På den anden side af denne skillelinie daler lønniveauet lidt ? men altså ikke hos IT-projektlederne.

Store lønforskelle
42 procent af projektlederne er blevet tilbudt aktieoptioner af arbejdspladsen, og optionerne tilfalder de i forvejen højtlønnede. Gennemsnitslønnen er henholdsvis 42.967 kroner og 34.793 kroner for dem, som er blevet tilbudt optioner, og dem, som ikke er.

Der er enorm lønmæssig forskel på at arbejde i en leverandørvirksomhed eller i en brugervirksomhed. Helt nøjagtig 13.843 kroner i gennemsnit.

Gennemsnitslønnen for en projektleder er 42.656 kroner i leverandørvirksomhederne, mens brugervirksomhederne er helt nede på 28.813 kroner.

Gå til den samlede lønstatistik her
Download lønstatistikken her
Download Acrobat Reader her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS