Den lille PhotoShop med de mange muligheder

Alt i alt er Paintshop Pro 9 et program, der på flere punkter overgår Adobes Photoshop CS, og endda er meget billigere.

Version 9 af dette program har ikke fået samme redesign, som der fandt sted mellem version 7 og 8. Det er stadigvæk samme nydelige design, men under overfladen er der sket en del.

Blandt andet har programmet nu fået tegnemuligheder, der minder om Corell Painter. Det giver programmet en fordel i forhold til Photoshop CS, der har ret primitive tegnemuligheder.

Adobe tilbyder her Illustrator som partner til Photoshop CS, men JASC har nyttigt nok kombineret både tegne og male muligheder i samme produkt. I forbindelse med tegning er den nye historie palette nyttig. Via den kan man fortryde specifikke kommandoer – ikke kun en række kommandoer som i Photoshop.

På billedsiden er der sket en del. Der er nu understøttelse af RAW billeder fra en række digitalkameraer. Desuden har Paint Shop Pro fået indbygget en del nye funktioner, der er rettet specielt mod billeder fra et digitalkamera.

Der er her kommet et filter, der fjerner kromatisk aberration, hvilket er de purpur kanter, der ses ved kanter med høj kontrast i et digitalfoto. Derudover er der et filter til fjernelse af digital støj i digitalfoto. Lige dette filter er glimrende til at redde digitalfotos, der er optaget med lidt for høj følsomhed, i lidt for lidt lys. Der er også kontrast reducerende filtre, der kan hjælpe på modlysbilleder.

Alt i alt er Paintshop Pro 9 et program, der på flere punkter overgår Adobes Photoshop CS, og endda er meget billigere. Men ligesom Photoshop kræver det, at man har styr på billedredigering, inden man fyrer op under programmet.

Kombinationen Photoshop CS og Illustrator CS er bedre til professionelle trykopgaver, men Paint Shop Pro 9 er et godt valg for alle, der gerne vil have udvidede billedbehandlingsfunktioner med i pakken.•

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S