Kongen har kvalitetsproblemer

Dyrt drev, og desværre lader det til, at den generelle kvalitet ikke står mål med prisen. Får man fat i et drev, som virker, er der dog ikke noget at udsætte på kvaliteten.

Plextor har gennem mange år med rette haft en høj stjerne hos mange brugere på grund af den høje kvalitet i firmaets cd og dvd brændere.

King of Quality står således skrevet under Plextor navnet på de kasser, drevene bliver leveret i, men det ser desværre ud til, at kongen er på tilbagetog. Plextors første dobbeltlagsbrænder er blevet forsinket flere gange, og lanceringen har udviklet sig til lidt af et mareridt.

Det første drev, vi fik til test, var således DOA (dead on arrival), eller død ved ankomsten. Normalt er det ikke noget, som er bekymrende i sig selv. Med de mængder hardware, vi har i gennem testcenteret, er det ikke unormalt, at vi en gang imellem støder på produkter, som ikke virker og derfor skal skiftes ud. Desværre er der ikke tale om en enlig svale for Plextor drevet.

Lanceringen af PX 716A har vist, at der har været langt flere døde drev end normalt, og faktisk har Plextor været igennem to hardware revisioner og to nye firmware opdateringer i løbet af blot et par måneder – vel at mærke efter at de første drev oprindelig blev sendt på gaden.

Det er skidt, men er man uheldig at få et dødt drev med hjem, er det heldigvis nemt at få et nyt drev tilsendt direkte fra Plextor, så man ikke behøver at diskutere med forhandleren. Men det er selvfølgelig en ringe trøst, hvis drevet ikke virker i første omgang.

Når alt det er sagt, så er PX 716A faktisk en glimrende dobbeltlagsbrænder. Den kan brænde DVD+R DL dobbeltlagsdvd’er med 4x, også på 2,4x medier. Det betyder, at det tager lige knap 26 minutter at hælde de 8,5 gigabyte ned på mediet.

DVD+R og DVD R formaterne kan begge brændes med 16x, og det betyder brændetider for enkeltlagsdvd’er på 7 8 minutter. DVD RW kan brændes med 4x, mens man på DVD+RW medier kan nå op på 8x.

Plextor lover i øvrigt, at drevet med en firmware opdatering vil være klar til at brænde DVD R DualLayer dvd’er. Mens DVD+R DL tilhører DVD+R/RW familien, så hører DVD R DualLayer dobbeltlagsstandarden til DVD R/RW familien.

DVD R DualLayer er blevet voldsomt forsinket, og det har betydet, at DVD+R DL nu har et forspring på godt et halvt år. Med firmwareopdateringer skulle begge dobbeltlags dvd standarder senest til marts kunne brændes med op til 6x.

Drevet indeholder alle de faciliteter, man kan forvente. Blandt andet GigaRec teknologien, som kan brænde op til én gigabyte på en 99 minutters CD R og ikke mindst SecuRec, som kan password beskytte en cd, så den ikke kan læses af fremmede. Teknologien er dog desværre ikke tilgængelig på dvd’er.

Softwaren er en skrabet omgang og består af Nero 6 SE – det vil sige den lille version – samt 30 dages prøveversioner af resten af Nero suiten. Pinnacle Instant CD/DVD 8.3 LE er der også blevet plads til samt Instant Copy og Instant Backup.

Plextors eget PlexTools Professional software medfølger også, og de fleste vil faktisk kunne klare sig ganske udmærket med dette program. Efterhånden kan PlexTools nemlig klare de mest almindelige brændeopgaver, og samtidig har man fuld kontrol over sit Plextor drev fra samme program.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S