Gemmested for nøglebørn

Softwarepakken er spartansk, men det er til gengæld nemt at hente og installere nye applikationer på USB-nøglen

Gemmested for nøglebørn

USB-nøgler er for alvor blevet populære, og det vrimler med dem – på butikshylderne såvel som i form af reklamegaver.

Flere producenter af de flash-ram-baserede drev er derfor begyndt at levere USB-i nøglerne med foreskellige former for præ-installeret software i håb om at skille sig ud fra konkurrenterne. For et par måneder sider havde vi således en USB-nøgle fra Kingston under luppen, og nu er det Verbatims Store ’n’ Go U3 Smart Drive, der står for tur.

Verbatims USB-nøgle er – som navnet antyder – baseret på softwareplatformen fra firmaet U3. U3-platformen gør det muligt for brugeren at transportere applikationer og indstillinger mellem flere computere, så man altid har sit vante ”Skrivebord” og sine faste programmer foran sig, når man logger ind.

U3 Smart Drive fra Verbatim er dog præinstalleret med en af de mere sparsomme softwarepakker, man kan finde på markedet. Med i pakken følger LaunchPad, der giver nem adgang til de enkelte applikationer; et U3 administrationsværktøj, der leveres med alle U3-baserede drev, og en U3 antivirus-applikation baseret på McAfee AntiVirus.

U3 leverer også platform til blandt andet producenterne SanDisk og Memorex, der begge har flere præ-installerede applikationer med i pakken.

Man kan naturligvis downloade nye applikationer til USB-nøglen, og processen for dette er meget enkel og ligetil. Eneste ulempe er, at de færreste brugere formentlig har haft lejlighed til tidligere at prøve en U3-applikation, og derfor står lidt på bar bund. Men dette er naturligvis ikke kun gældende for Verbatims U3-enhed.

Filhåndteringen er ganske overbevisende, og vi havde ingen problemer med at flytte filer frem og tilbage mellem pc’en og USB-nøglen. Noget tyder dog på, at U3 Smart Drive, ligesom Kingstons USB-nøgle, ikke rigtig bryder sig om danske udgaver af Windows, Office og så videre, da vi også her havde lidt vanskeligheder med synkroniseringen.

USB-nøglen kan beskyttes med password, og hvis man er indstillet på selv at hente – og i visse tilfælde betale for – nye U3-programmer, og i øvrigt kan leve med, at USB-nøglen allerhelst vil ”snakke med” en engelsk Windows/Office, så fungerer U3 Smart Drive ganske glimrende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS