Kameraet klarer rysteturen

Sony er på banen med to nye kameraer, der tager gode billeder, selv om fotografen er rystende nervøs.

Sonys to nye seks megapixel digitalkameraer, Cyber-shot W30 og W50, klarer begge at optage med en lysfølsomhed på 1000 ISO. Det gør det muligt at tage billeder under svage lysforhold, uden at motivet bliver rystet.

Således kan man - uden at ”skrue blitzen på” - tage billeder på længere afstand, og samtidig undgå, at motiver får de hårde skyggevirkninger, der typisk opstår ved blitz-belysning.

Ligeledes giver den højere lysfølsomhed mulighed for, at motiver i hurtig bevægelse kan indfanges og tegnes skarpt, ligesom der kompenseres for, hvis fotografen ryster lidt på hånden.

Optikken i de to kameraer er fra Carl Zeiss Vario-Tessar og klarer 3x optisk zoom.

Cyber-shot W30 har en skærm på 2”, mens W50 er på 2,5”. Skærmen fungerer både som søger og fremvisningsskærm, men skal billederne vises til en større forsamling, kan kameraerne sluttes direkte til et bredformat tv, da de to kameraer begge kan optage i 16:9-formatet.

Som sædvanlig når det gælder Sony anvender kameraerne Memory Stick PRO Duo hukommelseskort til lagring af billederne fra vinterferien. Står den på ferie under varmere himmelstrøg, kan de to nye Sony-kameraer udsættes for en større mængde tilbehør – blandt andet et vandtæt kamerahus, der kan bruges i dybder på ned til tre meter.

De nye Sony kameraer skulle dukke op i bukkerne om kort tid til vejledende priser på 2.500 kroner for Cyber-shot W30 og 3.100 kroner for Cyber-shot W50

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS