Første grafikkort med over en gigabyte ram

ATI FireGL V7350 er en superhurtig talknuser til alle flittige brugere af 3D-rendering programmer som eksempelvis 3D Studio MAX og AutoCAD.

ATI FireGL V7350 er et superprofessionelt grafikkort til over 10.000 kroner til grafiske monster-pc'er.

Det er det første grafikkort i almindelig handel med over en gigabyte GDDR3 ram.

FireGL serien fra ATI til PCI Express x16 er en professionel udgave af de modeller, som vi kender fra almindelige desktop pc'er.

ATI FireGL V7350 er baseret på ATI's R520-kerne, som også findes i deres billigere grafikkort. Her er der dog lagt ekstra vægt på udvidede grafikfunktioner som OpenGL med videre.

Kortet har Avivo video- og skærm-teknologi, der skulle give flere kræfter til alle avancerede grafikprogrammer og en langt bedre billedkvalitet.

ATI's Avivo har bl.a. automatisk styrkekontrol og gamma korrektion samt forbedret farvedybde. Med 10-bit per RGB i stedet for standarden på 8-bit råder man med FireGL over en farvepalette på mere end en milliard farver.

Så ens grafiske arbejde med StudioMax og AutoCAD grafik skulle give blive endnu mere detaljeret i hele det synlige spektrum, med blandt andet forbedrerede skyggedetaljer.

Kortet, der understøtter en skærmopløsning på over 5.000 pixel i bredden, skulle være på vej til butikkerne, men med den høje pris vil kortet nok kun tiltrække et udsøgt publikum.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S