Apple opfører sig som Microsoft

Mac OS X er et gennemhullet styresystem og et let bytte for hackere og virus. Apple gør det ikke bedre ved at være lang tid om at komme med sikkerheds-opdateringer.

Applebrugere har længe følt sig usårlige over for vira, men faktisk står de lige i skudlinjen.

Ifølge nyhedsbureauet Associated Press har hackere fået øjnene op for, at størstedelen af mac'er er dårligt beskyttede mod hackerangreb.

Samtidig er Apple for sløve til at udsende sikkerheds-patches, der kan lukke af mod de uønskede gæster.

En sikkerhedsekspert fra Californien advarede allerede i januar Apple om forskellige sikkerhedsbrister, men det er endnu ikke lykkedes Apple at lappe hullerne.

Han er nu gået til pressen for at få Apple til at reagere. Han mener, at Apple opfører sig som Microsoft gjorde for flere år tilbage, hvor Microsoft heller ikke reagerede på sine produkters store sikkerhedshuller.

Applebrugere må også forberede sig på pc-virus, nu hvor de kan køre Windows XP på deres Intel-Mac med programmet Boot Camp.

Cirka 5 procent af alle solgte computere er fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S