Kongetelefon

Endelig! 1,3 megapixel, video, 3G og ikke mindst ekstern adgang til hukommelseskortet gør denne Nokia telefon til en ren vinder.

Kongetelefon

Hvad er der dog sket hos Nokia? I stedet for mystisk design og mærkelige påfund er der lige pludseligt kommet fornuft i lange baner fra den finske mobilgigant. Nokia 6630 er et eksempel på dette. Den er både en meget god telefon i funktionelt design og en af dagens bedste kameratelefoner.

Telefonen understøtter 3G, EDGE, GPRS og samtlige GSM standarder, og dermed er den brugbar over hele verden. At det er en 3G telefon, har Nokia markeret ved, at mange af applikationerne i telefonen har internet funktioner.

Der er upload funktioner til video og billeder og download funktioner til ringetoner, billeder, video og andet webindhold. Det samme gælder i mindre grad for Nokias andre telefoner, men i dette tilfælde er internet mulighederne mere markerede.

Nokia har dog valgt ikke at forsyne 6630 med musikafspiller og radio, fordi telefonen klart er beregnet til et voksent publikum.
Telefonen er på størrelse med en Nokia 6600 og dermed en af de større mobiltelefoner. Den ligger dog godt i hånden og har et meget godt og tydeligt layout på tastaturet.

Nokia satser på denne telefon som kamera, idet der er et 1,3 megapixel kamera indbygget. Det optager både stillbilleder og video, der kan lagres på telefonens mini MMC hukommelseskort eller i den 10 megabyte interne hukommelse.

Her er det fint, at Nokia leverer et 64 megabyte kort med, og det er ren jubel, at kortet sidder i en ekstern kortplads. Det er et klart minus ved andre Nokia modeller, at man skal splitte telefonen ad for at komme til kortet. Men det problem har man ikke med en 6630.

Foto delen af telefonen er endda rigtig god. I god belysning tager telefonen billeder, der er på niveau med Sony Ericsson S900. Nokia har taget konsekvensen af, at kameratelefoner med lysdioder som belysning ikke har specielt god rækkevidde, og man kan derfor købe en ekstern flash til telefonen.

Den giver rigeligt med lys til natbilleder og forøger telefonens brugbarhed betragteligt. Flashen fungerer også som videolys.

Alt i alt en telefon, der både kan bruges til internet og er en af de bedste kameramobiltelefoner på markedet – den kan ligefrem konkurrere med et billigt digitalkamera i billedkvalitet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,