Computere med Blu-Ray til juni

Sony vil være klar med de første computere med Blu-Ray-drev allerede til juni. De nye computere kan afspille dvd-film i high definition.

Sony har netop løftet sløret for sine nyeste produkter, der læser og skriver på Blu-Ray-skiver, som kan indeholde op mod 25 gigabyte data. Det er fem gange mere end på en normal, blank dvd-skive

Sony er både klar med ny bærbar og en stationær computer, som allerede vil komme på gaden i juni.

Vaio VGN-AR70B får som den første bærbare computere Blu-Ray-drevet indenbords, og den flade følgesvend byder på en 17 tommer LCD-skærm i bredformat og en opløsning på 1.920 gange 1.080 pixels.

Harddiskkapaciteten er på 200 gigabyte, og processoren er en Intel Core Duo 2GHz.

En stationær computer med titlen Vaio VGN-RC729DP har Sony også gjort klar, og den har ud over Blu-Ray-drevet indbygget tv-tuner.

Det gør den i stand til at optage tv-udsendelser i HD-format på en Blu-ray-kompatibel dvd-skive. Harddisken er rummelig med plads til 500 gigabyte data, mens processoren er en Pentium D på 3.2GHz.

I første omgang bliver det japanerne, der i løbet juni vil kunne købe de nye computere. Den bærbare koster 400.000 yen, cirka 21.000 kroner, mens den stationære ligger lidt lavere med en pris på 380.000 yen, cirka 20.000 kroner.
Blu-Ray kæmper mod HD DVD om at blive det førende format, når det gælder afspilning af dvd-film i high definition.

For nylig kunne konkurrenten Toshiba fremvise den første bærbare computer med HD DVD-drev. Læs mere om den her.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S