Smuk, stille og trådløs

Pixma iP4000R fra Canon er veldesignet, og med et indbygget trådløst netkort forsvinder de irriterende kabler. Modellen er velegnet til dem, som både stiller krav om et ryddeligt skrivebord og udskrifter i høj kvalitet.

Smuk, stille og trådløs

Groucho Marx sagde, at “Jeg tror, sex er kommet for at blive”, og der er ingen tvivl om, at det samme gør sig gældende for trådløse dimser til netværket. Det er en befrielse at slippe for kablerne, der på mystisk vis altid er filtret sammen i et syndigt rod, selv om de ikke udsættes for ydre påvirkning.

Denne Pixma model er udrustet med en IEEE802.11g/e brugerflade, som gør kablerne arbejdsløse og udskrifterne trådløse.
Printeren er veldesignet og pynter på skrivebordet.

Den er lidt stor, men både papirbakker og arkfødere kan klappes op, så printeren bliver en regulær firkant på 42x29x17 centimeter. Der er desuden to arkfødere, hvoraf den ene kan betjenes fra fronten, så maskinen eksempelvis kan placeres i en reol. Pixma vejer knap syv kilo.

Installationen er ganske enkel, dog med et par dråber malurt i bægret. Vælger man menupunktet Easy Install, sluger Canon ikke mindre end 240 megabytes på harddisken, hvilket må siges at være noget grådigt i forhold til de faciliteter, den installerede software byder på.

Da printeren skulle installeres på computeren, slap vi heller ikke for at forbinde den til pc’en med et USB kabel, selv om det trådløse netværk var tilgængeligt. Man kunne ønske, at driveren først fandt netværket, så man slap for denne omvej med USB kablet, der i øvrigt heller ikke er med i kassen.

Da disse små irritationsmomenter var overstået, forløb vores installation helt glat uden nogen problemer, og Pixma var med det samme klar til at spytte en testside ud via den trådløse forbindelse.

Vi oplevede, at printerens trådløse forbindelse var ret sårbar over for afstand. Printeren blev først placeret i et andet kontor 20 meter fra den trådløse basestation, og på denne afstand var der udfald og i perioder slet ikke kontakt mellem basestation og printer.

Det betyder i praksis, at den slet ikke kom i gang, eller stoppede midt i en udskrift, så både papir og blæk var spildt. Det kan måske skyldes, at printeren ikke har en antenne til at sende og modtage. Da Pixma iP4000R blev anbragt i samme kontor som basestationen, var der ingen problemer med kontakten.

Udskriftskvaliteten er rigtig god. Farverne præsenteres med den kraft og saft, der kendetegner Canon, og der leveres kulsorte flader samt gode overgange mellem de fine hudfarver på portrætbilleder. Specifikationerne lyder på 4.800x1.200 dpi og en dråbestørrelse på to picoliter. Det er et yderligere plus, at maskinen er lydsvag under udskrivning.

Hastigheden er også høj – et A4 foto udskrives på tre minutter og fem sekunder i høj kvalitet. Fotos på 13x18 centimeter tager ét minut og 22 sekunder, og 10x15 centimeter ligger på skrivebordet efter ét minut og fem sekunder. Maskinen kan printe på ark op til A4 størrelse samt på cd skiver med en dertil egnet overflade.

Det medfølgende billedbehandlingsprogram har begrænsede muligheder for redigering. Til printstyring er det enkelt og hurtigt, men igen uden mulighed for de store armbevægelser.

Ud over den trådløse forbindelse, som er af typen IEEE802.11g/b, er printeren forsynet med et RJ 45 stik til almindeligt kabelbaseret netværk, USB port og Direct Print port, der understøtter PictBridge eller Bubble Jet Direct for direkte tilslutning af kompatibelt kamera.

Der er ikke indbygget kortlæser. Strømforsyningen er bygget ind i maskinen, så der er ikke en ekstra klods, der optager plads.
Har man ikke trådløst netværk i hjemmet, kan man købe en lignende model uden trådløs funktion til en vejledende udsalgspris på 1.349 kroner. Den hedder iP4000.•

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job