Flad fiasko

Dette LCD tv har Viewsonic sparet ihjel.

Flad fiasko

Normalt leverer Viewsonic glimrende computerskærme. Vi har også testet et 30" LCD tv, som vi gav en positiv bedømmelse. Derfor var vi i god stemning, da vi åbnede kassen med Viewsonics 20" LCD tv, som tilmed er et af markedets billigeste. Det forekom logisk, at en virksomhed som Viewsonic, der har specialiseret sig i skærme, burde kunne fremstille et prisbilligt LCD tv med en fornuftig kvalitet.

Men det kan de åbenbart ikke.

N2010 slår nye rekorder inden for ujævn skærmbelysning. Den mangler alle zoom funktioner, fjernbetjeningen ligner noget, der er kasseret af BR Legetøj, der er ikke ægte Picture in Picture funktioner, og selve skærmpanelet har kun en opløsning på 640x480 billedpunkter.

På den positive side er skærmen rimelig hurtig uden tendens til sløring af hurtige bevægelser, og den er kvik til at omstille sig til forskellige videosignaler. Der er også et stort udvalg af stik, endda også en component tilslutning, sådan at de mest avancerede dvd afspillere kan tilsluttes.
Lydsiden er præget af en lidt svag bas og en tendens til et uklart lydbillede, selv ved lav volumen.

Som tv er N2010 hæderligt, men manglen på zoom muligheder gør det til en plage at se dvd film i bredformat. Man må her leve med de sorte kanter foroven og forneden, og siden skærmens baggrundsbelysning er så ujævn, bliver man hurtigt irriteret over de gardineffekter, der optræder i de sorte kanter.

Og så er fjernbetjeningen stjerneirriterende. Den er stor, dårligt designet og har et legetøjspræg, som Viewsonic godt kunne have sparet os for. De kunne også roligt have sparet VGA tilslutningen væk, for den lave opløsning på 640x480 billedpunkter gør, at skærmen er meget lidt brugbar som computer monitor.

Til spilkonsoller er N2010 dog glimrende. Tilsluttet en Xbox fungerede tv’et fint, idet den begrænsede opløsning ikke var mærkbar her.
Er man på jagt efter en relativt billig fladskærm med tv mulighed til sin spilkonsol, er Viewsonic N2010 en mulighed, men til anden brug bør man kigge efter de lidt dyrere alternativer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere