Robotter sparker VM-turnering i gang

Den ultimative fodboldduel mellem robotter og mennesker ventes inden 2050, og lige nu er robotterne ved at varme op til dette møde med deres egen VM-turnering i Tyskland.

Det er ikke kun Beckham og Ronaldinho, der i disse dage viser deres evner under VM i Tyskland. For i Bremen er en anden VM-turnering ligeledes blevet sparket i gang – af robotter.

The Robot World Cup – eller slet og ret RoboCup – hedder turneringen, hvor 440 hold fra 40 forskellige lande er mødt op.

På trænerbænken sidder forskere, der sender deres robotter ind på grønsværen for at få testet deres kunstige intelligens, mens bolden ruller.

RoboCup har eksisteret i flere år, og en af fordelene ved at bruge fodbold som omdrejningspunkt for udviklingen af robotter er, at spillet har nogle klare regler, samtidig med at der opstår uforudsigelige situationer i løbet af en kamp.

Det er desuden en stor udfordring for forskere at få robotterne til at samarbejde inde på grønsværen.

Det overordnede mål med RoboCup er at udvikle et fuldt ud selvkørende humanoidt robothold, som kan banke fremtidens fodboldstjerner. Forskerne håber, at dette sker inden år 2050.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S