Windows XP er fyldt fem år

Verdens mest udbredte styresystem fyldte fem år i torsdags. Vi siger tillykke og kigger tilbage på årene, der er gået.

Windows XP virker i dag lidt antikveret og kedeligt, men da det kom frem for fem år siden, var det noget at et spring for Microsoft.

Det var et farvel til den succesfulde 9x-serie og en indskiftning til Windows NT til almindelige forbrugere.

Selv om mange Windows 2000 brugere blot så XP som en kosmetisk opgradering af deres foretrukne styresystem, var det et kæmpe skift for de fleste almindelige pc-brugere, som brugte Windows 98 eller Me.

Der var forskellige bekymringer omkring skiftet til NTFS-filsystemet og XP's upopulære produktaktivering samt også en del brok over det øgede hardwarekrav for at kunne køre XP.

Men der gik mindre end to år, før Windows XP var mere udbredt end Windows 98. Og i midten af 2004 var over halvdelen af verdens styresystemer XP.

I dag er styresystemet på tre ud af fire pc'er, hvilket svarer til 400 millioner maskiner. Windows 2000 har ti procent, mens Windows 98 stadig er på 8 procent af verdens computere. Macintosh er installeret på tre procent.

Service Packs skal der til

Windows XP har fået en store overhaling to gange i løbet af sin levetid. Første gang var da Service Pack 1 blev lanceret 9. september 2002.

Blandt forbedringerne var USB-understøttelse. Den 6. august 2004 kom Service Pack 2 med en lang række sikkerhedsforbedringer i form at Windows Sikkerhedscenter, en indbygget indgående firewall, bedre WiFi og Bluetooth-understøttelse.

Der er lange udsigter til, næste Service Pack kommer. Seneste forlydender er, at Service Pack 3 først kommer i 2008. Måske fordi Microsoft gerne vil have, man skifter til Vista, som kommer til januar?

Indtil Service Pack 3 ankommer vil Windows Update sørge for, at der kommer nye, små opdateringer.

Installerer man XP med Service Pack 2, skal Windows Update minimum installere 38 opdateringer, før styresystemet er klar til sikker brug.

I årernes løb er også kommet særlige versioner af XP. Eksempelvis Tablet PC Edition og Media Center Edition, ingen af dem har dog solgt, som Microsoft havde håbet. Der er også kommet en 64-bit version af Windows XP.

Alt i alt gav Windows XP pc-brugerne langt mere stabilitet, et solidt filsystem og en forbedret ydelse, hvis du ellers har nok RAM.

Med fem år på bagen er Windows XP ved at blive en gammel dreng. Windows 98 blev kun to år før afløsere kom og Me blev kun et år.

Men XP er endnu ikke erstattet og kan stadig det meste.

Hvis man har en gammel maskine er der jo ikke så mange grunde til at opgradere til Windows Vista, hvis man ellers er tilfreds med, hvad XP har at tilbyde.

Hele redaktionen på PC World siger tillykke til en kær, gammel ven. Du styrer stadig for vildt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S