To mikro-mus til den bærbare

Logitechs mus er en tand eller to mere gennemført end Microsofts, og da prisen er ens, er valget let.

To mikro-mus til den bærbare

Alle bærbare pc'er har indbygget muse-erstatning, men hvis man skal arbejde i længere tid eller nørkle med præcisionskrævende billedbehandling, er en rigtig mus at foretrække. Derfor findes der masser af mus, som er udviklet specielt til de bærbare. Vi har her fat i to aktuelle modeller fra verdens største musemagere: Logitech og Microsoft.

I grunden har vi aldrig helt forstået, hvorfor mus til bærbare skal være så små. Selvfølgelig fylder de mindre i tasken, men en almindelig mus fylder i forvejen så lidt, at gevinsten er begrænset. Folk med store hænder kan føle, at disse mus helt forsvinder i næven.

Men hvis man vænner sig til at styre med fingrene, har man alligevel et godt greb om sagerne. Begge mus har gummibelagte kanter, og deres symmetriske krop passer lige godt i højre som i venstre hånd. I øvrigt har mikro-musene den fordel, at de er meget børnevenlige.

De to mus er næsten identiske i form og størrelse, men Logitechs er lidt mere strømlinet. Den er også tykkere i plasten, ligesom knapperne klikker lidt mere delikat. Rulleknappen bevæger sig i faste trin, mens Microsoft som vanligt bruger en trinløs rulleknap.

Det er fint nok, når man zoomer ind på et dokument, men hvis man skal vælge våben i et skydespil, er faste trin at foretrække. Begge hjul kan rulle sidelæns, som musemoden foreskriver.

Microsoft har placeret en enkelt genvejsknap ved tommelfingeren, der som standard aktiverer et ret overflødigt forstørrelsesglas. Logitech-musen har ingen særlige genvejsknapper. Vi savner de gængse frem- og tilbage-knapper, men det kniber jo med pladsen på de små musekroppe.

Haleløse

Begge mus er haleløse, så man undgår kabel-kludder i tasken og på skrivebordet. Når man ikke bruger musene, fastgøres den lille USB-sender på undersiden. Logitechs sender-modul er chokerende lille – omtrent halvt så stor som Microsofts.

Og den opbevares inde i selve musen, mens Microsofts bare klikkes på bunden, så man risikerer at tabe den. Derfor er det lidt bagvendt, at kun Logitech-musen leveres med en smart opbevaringspung.

Musene drives af almindelige "walkman-batterier" (AA). Microsoft lover op til seks måneders levetid på et enkelt batteri, hvilket er fornemt. Logitech reklamerer med et helt års levetid, men bruger så også to batterier.

Begge mus slukker automatisk, når USB-senderen fastgøres i bunden. Nu da vi har musene liggende hjælpeløse på ryggen, skal vi lige se nærmere på deres "navler".

Begge mus bruger lasersporing, som er mere præcis og mindre kræsen med underlaget. Eneste ulempe er, at vi må undvære det rødlige hyggelys. Præcisionen er fin på begge mus, men Logitechs radioforbindelse er mest stabil. Microsoft-musen har meget kort rækkevidde, hvilket kan volde problemer, hvis den bruges med en stationær pc. Den medfølgende software tilbyder de sædvanlige indstillingsmuligheder, men kun Logitech har oversat programmet til dansk.

De to mikromus har påfaldende mange lighedspunkter, men over hele linjen virker Logitechs mus en tand eller to mere gennemført. Da prisen også er ens, bliver valget mellem de to muse-modeller elementært.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse